Czytanie i pisanie wyrazów z dwuznakiem „sz”


Czytanie i pisanie wyrazów z dwuznakiem „sz”
 Lp.  Rodzaj ćwiczenia  Cel ćwiczenia  Przebieg ćwiczenia Pomoce
 1. Wyszukiwanie obrazków, w których znajduje się głoska „sz”. Ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej. Ćwiczenia sprawności manualnej. Dzieci wypisują nazwy obrazków, w których znajduje się głoska „sz”. Odpowiednie obrazki kolorują. Zestaw obrazków: czapka, szalik, szafa, czereśnia, gruszka, słonecznik, mysz, klucze.
 2. Tworzenie wyrazów z podanych sylab. Ćwiczenia percepcji wzrokowej. Ćwiczenia w czytaniu. Dzieci otrzymują ramki, w których napisane są sylaby. Zadaniem dzieci jest łączenie ze sobą sylab według podanego wzoru, np. 1 B + 2 C = szkoła. Ramki z sylabami tworzącymi wyrazy: szkoła, kasza, szosa, listonosz, kasztany.
 3. Słuchanie wiersza. Ćwiczenie słuchu fonematycznego. Nauczyciel czyta wiersz pt. „Kapelusz”. Zadaniem dzieci jest uderzyć pałeczką w bębenek, gdy usłyszą głoskę „sz”.

     „Kapelusz”
Mateusz kupił dla mamy kapelusz
Pluszowy jest cały, lecz dla niej za mały
Mama z uśmiechem mówi do syna
Mój Mateuszu, jak ja wyglądam w tym kapeluszu?
Musisz go jutro wymienić w sklepie
Na taki, w którym będzie mi lepiej.

Bębenek dla każdego dziecka, wiersz pt. „Kapelusz”.
 4. Wyszukiwanie i porządkowanie wyrazów z dwuznakiem „sz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Ćwiczenia analizy wzrokowej. Ćwiczenie słuchu fonematycznego. Doskonalenie techniki czytania. Wdrażanie do samokontroli. Dzieci otrzymują kartoniki ze zdaniami, w których występują wyrazy z dwuznakiem „sz”. Po dokonaniu analizy wzrokowej i słuchowej wyrazu wpisują go do tabelki ilustrującej dwuznak „sz” na początku, w środku i na końcu wyrazu. Kartoniki ze zdaniami i tabelka. W koszyku są gruszki. W szafie wisi szara koszula. Tomasz zakłada szalik. Łukasz lubi groszek z puszki. Mysz szuka sera.
 5. Lepienie z plasteliny. Ćwiczenie doskonalące sprawność manualną. Lepienie cienkich wałeczków z plasteliny i formowanie z nich dwuznaku „sz” Plastelina, podkładki do ćwiczeń z plasteliną

mgr Izabela Olszańska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content