Pedagog radzi nie palić

   W związku ze zbliżającym się dniem bez papierosa, postanowiliśmy zaakcentować również w naszej szkole to, że nie popieramy nikotynizmu, nawet w biernej postaci. Trzeba wiedzieć, że dym papierosowy zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych, w tym aż 40 związków rakotwórczych. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.
   Wdychanie bocznego strumienia dymu tytoniowego (ulatniającego się z papierosa) lub dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca) u osób niepalących.
   Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę.
   Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.
   Przygotowania do imprezy zaczęły się dużo wcześniej. Wychowawcy klas z uczniami zajęli się wykonywaniem plakatów i innych prac akcentujących negatywny wpływ nikotyny na zdrowie człowieka. Komisja w składzie: p. dyr. E. Krauze-Michalska, p. I. Szczuka, p. A. Woźniak, p. C. Sułkowski miała bardzo trudne zadanie. Prac było dużo i wszystkie były bardzo ciekawe.

Nagrodzono pięć osób:

  1. Magdalenę Żurawską (6d)
  2. Jagodę Graczyk (6d)
  3. Justynę Zamaro (6e)
  4. Daniela Matjasa (6e)
  5. Dorotę Krupacz (6e)

Klasy piąte rywalizowały natomiast w następujących konkurencjach:

  • Antyreklama papierosa.
  • Prezentacja trzech fraszek na tematy związane z uzależnieniem od nikotyny.
  • Prezentacja postaci po 30 latach nałogu.
  • Wiedza na temat skutków palenia papierosów.
  • Prezentacja opowiadania związanego z nałogiem.

  Uczniowie klas piątych byli bardzo dobrze przygotowani (zarówno uczestnicy jak i kibice). Były transparenty i zabawne okrzyki.
  Najlepiej zaprezentowała się klasa 5d. Drugie miejsce zajęła klasa 5a. Na trzeciej pozycji klasa 5e. Ostatnie miejsce równorzędne klasa 5c i 5b. 


Aneta Kochanowicz

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content