Teatr

Zajęcia teatralne w świetlicy szkolnej
„Bawimy się w teatr – to świetna zabawa,
bo można tu kogoś innego udawać. (…)
Bawimy się w teatr z zapałem dziecinnym.
To miłe przez chwilę być całkiem kimś innym.”
   Teatr w świetlicy to zabawa, przyjemność, pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także sposób na pozbycie się kompleksów i poprawę własnej wartości. Zajęcia teatralne wychodzą naprzeciw naturalnej potrzebie ekspresji i wyrażania siebie. Pozwalają dzieciom wyzwolić się ze złych emocji i napięć poprzez ruch, śpiew i zabawę. Edukacja teatralna pozwala na stymulowanie aktywności dziecka przez wzmacnianie w nim poczucia własnej wartości, daje też szansę na zaistnienie i odnalezienie w grupie swojego miejsca każdemu uczestnikowi niezależnie od temperamentu.
   W roku szkolnym 2009/2010 bawiliśmy się w teatr podczas zajęć świetlicowych oraz dodatkowo spotykaliśmy się we wtorki w godzinach 16.00-18.00. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z genezą teatru i podstawową terminologią teatralną. Przede wszystkim jednak uczyli się prawidłowej dykcji, logicznej interpretacji i wyrażania swoich emocji. Stosowane na zajęciach ćwiczenia rozwijały wyobraźnię i twórcze myślenie dzieci.
   Przygotowaliśmy kilka przedstawień, które odniosły znaczące sukcesy. W grudniu 2009 roku wzięliśmy udział w IV Przeglądzie Szkolnych Teatrów Profilaktycznych, gdzie zaprezentowaliśmy „Bajkę o złym wilku”. Było to przedstawienie o tematyce antyalkoholowej i antynikotynowej, oparte na bajce o Czerwonym Kapturku. Występ „Świetlików” bardzo się spodobał. Zajęliśmy II miejsce i zdobyliśmy czek na kwotę 500 złotych. W lutym 2010 roku „Świetliki” wystąpiły podczas Festiwalu Jednego Wiersza, zorganizowanego przez Żarski Dom Kultury i Miejskie Przedszkole nr 2. Ideą festiwalu było zaktywizowanie seniorów za pomocą działań artystycznych z udziałem dzieci. Warunkiem uczestnictwa w festiwalu był udział w obsadzie spektaklu przynajmniej jednego seniora. „Świetliki” przedstawiły inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Grzyby” z udziałem dwóch babć, za którą otrzymały wyróżnienie.
   Największym wyzwaniem był dla nas udział w 12 Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych Balladyna 2010. Przedstawiliśmy „ Bajkę o tekturowym miasteczku”, za którą otrzymaliśmy wyróżnienie. Był to bardzo udany debiut w Balladynie.
   Zabawa w teatr sprawia uczniom wiele radości i daje mnóstwo satysfakcji. Przygotowanie przedstawień wymaga długotrwałego wysiłku, efekty pracy nie są widoczne od razu, a jednak dzieci dostrzegają cel i sens wielokrotnych powtórzeń i prób. Wkładają dużo serca w wykonanie powierzonego im zadania, są cierpliwe i sumienne. Za to właśnie im bardzo dziękuję.
Opiekun:
Małgorzata Łukowska

 
Galeria zdjęć

Z kart historii – Jedyneczki


Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content