Jedyneczki

KOŁO TEATRALNE KLAS IV-VI
OPIEKUNOWIE: IWONA SZCZUKA I EDYTA TALAROWSKA

     Koło teatralne w Szkole Podstawowej nr 1w Żarach działa już od kilku lat i cieszy się dużą popularnością. W styczniu 2003 roku przyjęliśmy miano Jedyneczki. Pod taką nazwą wystąpiliśmy na organizowanym w Żarach festiwalu teatrów szkolnych Balladyna 2003. Zaprezentowaliśmy spektakl pt. „Koziołkowe harce”.
     Było to zabawne przedstawienie nawiązujące do znanej wszystkim opowieści o Koziołku Matołku. Chociaż nie zdobyliśmy żadnej nagrody, bawiliśmy się świetnie. Byliśmy bowiem jednym z niewielu teatrów , który potraktował ten konkurs na wesoło. Dzięki temu festiwalowi wiele się nauczyliśmy i tę wiedzę wykorzystujemy na naszych spotkaniach.
    W roku szkolnym 2003/2004 spotkania koła teatralnego odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki i środy w godzinach 14.30 – 16.00.  Uczestniczyw nich 22 uczniów  z klas IV-tych, V-tych i VI-tych.
    Pierwsze wrześniowe spotkania miały na celu zintegrowanie zespołu teatralnego, albowiem młodzi aktorzy muszą sobie wzajemnie ufać i czuć, że każdy z nich jest członkiem zespołu i ma ważną rolę do odegrania.
    Następnie nadszedł czas na ćwiczenia w interpretacji prozy i poezji. Aktorzy przygotowali montaż poetycko-dramatyczny pt. „Wędrówka”. Dotyczy on problemów dzieci z rodzin, w których nie ma miłości. Jest zatem tematycznie związany z programem profilaktyki realizowanym w naszej Szkole. Uczniowie nie tylko recytowali swoje kwestie, lecz także musieli wejść w rolę dziecka, które nie czuje miłości i wsparcia ze strony rodziców. To dało pretekst do rozmów i pomogło zrozumieć, jak nałóg jednego z rodziców wpływa na życie całej rodziny.
    Każde spotkanie rozpoczynaliśmy od ćwiczeń dykcyjnych. Często miały one formę zabawy, dzięki czemu aktorzy mogli odprężeni przystąpić do dalszej pracy. Trenowaliśmy nie tylko wyrazistą i ładną wymowę, także siłę głosu.
Te ćwiczenia są szczególnie ważne i przydatne dla uczniów nieśmiałych, którzy mówią zbyt cicho.
    Tak przygotowani mogliśmy przystąpić do realizacji jasełek, które były ukoronowaniem naszej pracy w pierwszym semestrze. Aktorzy świetnie zagrali  swoje role. Sami też opracowali przepiękne kostiumy. Przedstawienie obejrzeli nauczyciele i uczniowie klas IV-VI. Zostało przyjęte z entuzjazmem, chociaż członkowie zespołu przekonali się, że mimo treningu i własnych starań, ciągle jeszcze mówią zbyt cicho. Jest to dla nich cenna uwaga na przyszłość.
    Jeszcze w styczniu zostały przydzielone role w spektaklu, który przygotowujemy na tegoroczny festiwal teatrów Balladyna. Informacje o nim zamieścimy na naszej stronie internetowej trochę później (nie chcemy zdradzać naszych pomysłów).
    Praca w kole teatralnym daje młodym aktorom wiele. Tu każdy jest ważny i może zagrać rolę na miarę swoich umiejętności. Ci zdolni rozwijają swoje zainteresowania. Mniej utalentowani nabierają wiary w siebie i poznają swoje możliwości. Oklaski publiczności zaś poprawiają wszystkim samoocenę i humory. Wielu uczniów nie opuściło żadnego spotkania. Jest to dowodem na to, że uczęszczanie na zajęcia koła teatralnego daje im wiele satysfakcji.
Wychowawcy świetlicy

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content