Biblioteka szkolna – Rok Chopinowski


W związku ze 160. rocznicą śmierci i 200. rocznicą urodzin biblioteka szkolna przygotowała cykl działań poświęconych życiu i twórczości Patrona Szkoły:
  • W pracowni multimedialnej została przygotowana całoroczna gazetka ścienna poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Drugą przygotowałyśmy w bibliotece, by każdy uczeń mógł pogłębiać wiedzę na temat Patrona.
  • Uczniowie przebywający w bibliotece doskonalili technikę głośnego czytania poznając beletryzowaną biografię Fryderyka Chopina napisaną przez Teodora Gożdzikiewicza. Książka “Fryckowe lato” ukazała się w 1949 roku pod pierwotnym tytułem „Fryckowe czasy”. Uczniowie mieli okazję poznać historię kilkuletniego Fryderyka, który spędza wakacje razem z matką w Żelazowej Woli. Swój czas poświęca głównie grze na fortepianie, słuchaniu wspomnień wiarusa Hipolita i… zabawie z wiejskimi dziećmi: Antkiem, Wojtusiem, Jasiem i Jagusią. I choć rodzice nie patrzą na te zabawy życzliwym okiem, nic nie może powstrzymać chłopca przed spotykaniem się z rówieśnikami i słuchaniem muzyki granej na piszczałce przez starego Michała. “Fryckowe lato” to przepiękna opowieść o wczesnym dzieciństwie Fryderyka Chopina, w której nieustannie pobrzmiewa echo pełnej melodii i poezji ziemi mazowieckiej, ziemi tak ukochanej przez Frycka…
  • W zbiorach naszej biblioteki znajduje się egzemplarz interdyscyplinarnej serii wydawniczej „Kompozytorzy i sztuka ich czasów” poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Załączona do książki płyta zawiera16 utworów pianisty wybranych przez wybitnych polskich muzyków. 27 października podczas wszystkich przerw uczniowie mogli wysłuchać: Poloneza As-dur op.53, Mazurka cis-mol op.6 nr2 , Ballady f-mol op.52 oraz Mazurka c-mol op.56 nr3 w wykonaniu Rafała Blechacza – laureata I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2005. Muzyka Chopina stała się bliższa naszym uczniom, część z nich z pewnością rozpozna jej charakterystyczne brzmienie. • W głównym pomieszczeniu biblioteki wyeksponowałyśmy książki o Patronie. Nad wystawą znajdują się pamiętne słowa o Chopinie wypowiedziane przez Kamila Norwida „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zgromadzone tutaj woluminy.
  • W naszych zbiorach posiadamy:
1. Kazimierz Błaszczak „Chopin na Mazowszu”;
2. Roman Brandstaetter „Pieśń oi życiu i śmierci Chopina”;
3. Carlo Cavalletti „Chopin i muzyka romantyczna”;
4. Zofia Chechlińska „Rocznik Chopinowski”;
5. Teodor Gożdzikiewicz „Fryckowe lato”;
6. Jarosław Iwaszkiewicz „Chopin”;
7. Zofia Jeżewska „Chopin w kraju rodzinnym”;
8. Zofia Jeżewska „Chopin”;
9. Józef Kański „Dyskografia chopinowska”;
10. Tadeusz Opalewski „Fryderyk”;
11. Tadeusz Mayzner „Chopin”;
12. Ignacy J. Paderewski „F. Chopin”;
13. Janina Siwkowska „Nokturn, czyli rodzina Fryderyka Chopina”;
14. Barbara Smoleńska „Fryderyk Chopin i jego muzyka”;
15. Marceli Szulc „Fryderyk Chopin i utwory jego muzyczne”;
16. Dionizja Wawrzykowska „Muza Słowackiego i Chopina”;
17. Wysocki Stefan „Wokół konkursów chopinowskich”;
18. Adam Zamoyski „Chopin”.


fotorelacja
 
Jolanta Koch i Jolanta Kozińska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content