„Wrzesień słońcem zdobiony dostatnio”

   
   Skończył się czas wakacyjnych wspomnień, zbliża się połowa września, niektórzy znają już plan lekcji na pamięć, inni nie mogą spać w sobotę i w niedzielę, przyzwyczajeni do wczesnego wstawania od poniedziałku do piątku – to znak, że rok szkolny ruszył pełną parą. Niedługo pewnie przeczytacie na stronie internetowej szkoły, że jeszcze niedawno był wrzesień, a tu już październik; i dalej: był październik, jest listopad. Czas płynie nieubłaganie.
   Zawsze we wrześniu chodzi mi po głowie piosenka Jeremiego Przybory pt. „Pejzaż bez ciebie”. Słowa w niej zawarte najlepiej oddają zmiany zachodzące wokół nas:
Wrzesień jak dywan, 
jakich nie bywa 
często ostatnio - 
płowo-zielony 
dywan zdobiony 
słońcem dostatnio. 
Pejzaż gorący 
rżysk i stygnących 
gwiazd w zimnym niebie - 
smutku, co zawisł kluczem żurawi (…) 

Na horyzoncie 
topi się słońce 
w złocie czerwonym. 
Rzeką nadpływa 
siwa flotylla 
mgiełek wieczornych. (…) 

   Wrzesień, to preludium jesieni, przyzwyczaja nas, stopniowo, do zimnych ranków, wieczorów i nocy, do wczesnych zachodów słońca i zeschłych liści plączących się między nogami na chodniku. Są też jednak momenty buntu: bezchmurne niebo pozwala słońcu ogrzewać starą ziemię, a cała przyroda zdaje się kpić z nadchodzącego nieuchronnie sześciomiesięcznego snu.
   Tak było w niedzielny poranek jedenastego września, tuż po wschodzie słońca. Zobaczcie sami.
Piotr Pałac

fot. Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content