Lekcja historii z panami Rudolfem Dziumagą i Józefem Seńków

   Dnia 13 lutego 2015 r. naszą szkołę odwiedzili panowie Rudolf Dziumaga, kresowiak oraz Józef Seńków – Prezes Związku Koła Sybiraków nr 7 w Żarach. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz panie Honorata Kryszewska i Bożena Masłowska. 
   Pan Józef opowiedział nam historię swojego pobytu na Syberii. Długi transport zatłoczonymi wagonami, bez jedzenia, ubrań, leków był początkiem dramatycznych przeżyć naszego gościa. Został on wraz z rodziną wywieziony na Sybir. Ogromne zainteresowanie w nas wzbudziła opowieść o okrutnych warunkach, w jakich musiał tam żyć. Ten młody wówczas człowiek, aby przeżyć, zmuszony był żywić się potrawami z roślin, pokrzyw, a nawet kory drzew. Na tej „nieludzkiej ziemi” bez przerwy brakowało jedzenia, odzieży, leków, tylko nieliczni przeżyli ten dramat. Na szczęście po wielu latach wygnania nadszedł dzień powrotu do Polski. 
   Nasz drugi gość, pan Rudolf, również opowiedział nam o swoim życiowych doświadczeniach z czasów drugiej wojny światowej. Dzielnie bronił miasta Skała Podolska nad rzeką Zbrucz, gdzie urodził się i wychował. Jako młody chłopiec wstąpił do harcerstwa, aby nabrać wojskowego doświadczenia. Dowiedzieliśmy się od niego o przebiegu niebezpiecznej akcji obrony miasta, w której odniósł ciężkie obrażenia po wybuchu pojazdu, którym jechał. Wielu jego kolegów niestety zginęło w czasie tejże akcji. Opowieści pana Rudolfa wywarły na nas duże wrażenie, ale nie obeszło się bez historii z humorem. Pan Rudolf musiał uciec na Zachód, gdzie osiedlił się po tym, jak spłatała figle dyrektorowi szkoły, przez co był poszukiwany przez milicję. 
   To interesujące spotkanie skończyło się w miłej atmosferze i brawami. Panom wręczono dyplomy i kwiaty. 
   Dziękujemy za wizytę i ciekawą lekcję historii, którą zorganizowała pani Bożena Masłowska.
Redakcja gazetki szkolnej “Puls Jedynki“ 
Inez Kabin, klasa Vb 
Weronika Abramowicz, klasa Vb 
Wiktoria Czubacka, klasa Vb

fot. Bożena Masłowska i Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content