Celem konferencji było zapoznanie uczestników z historią ruchu Szkół Promujących Zdrowie w Polsce i w województwie lubuskim, prezentacja dorobku Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz wymiana doświadczeń dyrektorów szkół w zakresie promocji zdrowia i edukacji prozdrowotnej uczniów. Podczas konferencji wręczone zostały Wojewódzkie Certyfikaty Lubuskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Zdrowie”.
Konferencja rozpoczęła się występem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gorzowie Wlkp., przedszkola promującego zdrowie. Po oficjalnym otwarciu konferencji przez Bognę Ferensztajn, Lubuskiego Kuratora Oświaty, głos zabrali zaproszeni goście:
• Małgorzata Krasowska – Marczyk – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW w imieniu Wojewody Lubuskiego,
• Jerzy Kaliszan – dyrektor WOM w Gorzowie Wlkp. w imieniu Wicemarszałka Województwa Lubuskiego Macieja Szykuły,
• Grażyna Jakubczyk - w imieniu dyrektora ODN w Zielonej Górze
• oraz Antoni Bochonko, współtwórca gorzowskiej sieci SzPZ.
List Katarzyny Stępniak, Krajowego Koordynatora ds. Promocji Zdrowia w Szkole skierowany do uczestników konferencji odczytała Grażyna Skoczek, przedstawiciel Zespołu ds. Promocji Zdrowia w Szkole ORE w Warszawie.
Następnie pod przewodnictwem Ewy Rawy, dyrektora Wydziału Diagnoz, Analiz i Strategii Edukacyjnej Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. rozpoczęły się obrady. Jako pierwsza głos zabrała Grażyna Skoczek, która omówiła teoretyczne podstawy oraz historię i współczesność SzPZ. Następnie Ewa Rawa, Wojewódzki Koordynator SzPZ przedstawiła „wczoraj i dziś” Lubuskiej Sieci SzPZ. Swoimi doświadczeniami w zakresie tworzenia i pracy w SzPZ podzieliła się Grażyna Grela, były dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich. Dorobek Szkoły Podstawowej w Zawadzie, pierwszej szkoły w województwie lubuskim z Krajowym Certyfikatem SzPZ, zaprezentowała dyrektor Jolanta Jasińska. Na zakończenie Bogna Ferensztajn wręczyła Wojewódzkie Certyfikaty Lubuskiego Kuratora Oświaty SzPZ.
Konferencję podsumowała Ewa Rawa, prowadząca całość obrad. Podkreśliła rolę SzPZ w polskim systemie oświaty oraz zachęciła do rozszerzenia idei promocji zdrowia na inne szkoły i placówki oświatowe w województwie lubuskim.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach otrzymała po raz drugi Wojewódzki Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”.
Honorata Kryszewska – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach