Wycieczka do Muzeum Pogranicza Śląsko Łużyckiego w Żarach


W czwartek, 17 września klasa VII b odwiedziła Muzeum Pogranicza Śląsko Łużyckiego w Żarach. Celem wycieczki było obejrzenie niezwykle ciekawej wystawy artefaktów epoki napoleońskiej zbieranych latami przez Franciszka Łuckiewicza. W kolekcji Pana Franciszka znajdują się m.in guziki z mundurów wojskowych armii Napoleona. Każdy guzik ma swój numer, dzięki temu było wiadomo z jakiego regimentu jest żołnierz. Na jednym mundurze było 8 dużych i 30 małych. Panu Franciszkowi udało się zebrać je wszystkie. Ceny niektórych z nich wynosiły nawet po kilkaset euro. Guziki te pochodzą z pól bitewnych, latami przechowywane na całym świecie. Wystawa zawiera również serię banknotów z początku XX wieku, kule armatnie, klamry z pasów, orły z czapek, krzesiwa, kostki do gry oraz całe mnóstwo inne przedmiotów związane z armią Napoleona. Wycieczka do muzeum była ciekawą lekcją historii

Milena Kostecka, kl. 7b

* * *

Muzeum o dużych zbiorach i przepiękne. Bardzo miły i uprzejmy przewodnik p. Franciszek Łuckiewicz. W muzeum znajduje się bardzo dużo cennych i rzadkich okazów zgromadzonych przez p. Łuckiewicza. Przewodnik powiedział, że te rzeczy zbierane są od pokoleń. Jego tata interesował się epoką napoleońską, które to zamiłowanie  przełożył na swojego syna czyli Pana Franciszka. Przedmioty oraz okazy są zbierane już przez ponad 30 lat. Jednymi z nich są np. guziki z okresu Napoleona Bonapartego. Pan Franciszek, gdy miał dziewięć lat przeczytał książkę o Napoleonie, która wzbudziła u Niego ogromne zainteresowanie. Zachwycony epoką, po latach zaczął zbierać guziki napoleońskie. Teraz ma całą kolekcję w swoim prywatnym muzeum. Zbierane były latami, z ogromną cierpliwością i zapałem. Guziki z mundurów wojskowych armii Napoleona leżą w podświetlonych gablotach. Na jednym mundurze było osiem dużych i 30 małych Guzików. Znalezienie tych rzeczy graniczyło z cudem, lecz dla człowieka z takim zapałem jak Pan Franciszek to pestka. Niektóre z nich kosztowały po kilkaset euro. Zgromadzone guziki pochodzą z pól bitewnych, latami przechowywane w różnych miejscach na całym świecie. Ciekawymi przedmiotami są również medale, orły z czapek, klamry z pasów, kule armatnie, krzesiwa, kostki do gry oraz seria banknotów z XX wieku. Jednym z dużych okazów były również unikatowe szable Mam nadzieję, że zaciekawiłam Was tą opowieścią, zapraszam do odwiedzenia muzeum.  

Hania Wywigacz, kl. 7b

Wizyta w muzeum

fot. Amelia Sitko i Nadia Wawryk

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content