Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach

   7grudnia 2011r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach odbyło się otwarcie wystawy Maria Skłodowska-Curie: Polka, która zmieniła świat. Wystawę obejrzeli uczniowie żarskich szkół. O istocie odkrycia promieniotwórczych pierwiastków polonu i radu opowiedział dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej Jan Tyra. Na spotkaniu odbyła się również prezentacja multimedialna ukazująca wielką Polkę i jej dokonania w dziedzinie fizyki i chemii. W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie z klasy V c wraz z wychowawcą i nauczycielem biblioteki.
Izabela Olszańska
Bożena Masłowska
Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, zmarła 4 lipca 1934 r. w Passy. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Pierrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
 
fot. Iza Olszańska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content