Wycieczka do Żagania

   Dnia 4 października 2014 r. wybraliśmy się w podróż do Żagania.
   Na początku zwiedziliśmy pałac książąt żagańskich. Pani przewodnik opowiedziała nam o rodzinach książęcych zamieszkujących przed wiekami w tym miejscu. W 1646 r. księstwo stało się własnością księcia Wacława Euzebiusza, dzięki niemu pałac zyskał, zasadniczo, swój obecny kształt. Ostatnim właścicielem posiadłości był Piotr Biron, który miał cztery córki: Wilhelminę, Paulinę, Joannę i Dorotę. To na ich cześć posadził cztery drzewa. Mieliśmy okazję zobaczyć piwnice, gdzie podziwialiśmy 109 figurek diabłów w różnych odsłonach, np. policjanta, kucharza, ratownika i listonosza. Jak głosi legenda, rzeźbiarz powiedział diabłu, że odda swoją duszę, kiedy ten ukaże mu inne twarze do wyrzeźbienia. Jednak przy 109. figurce zły duch nie miał już pomysłu i pokazał mu swoje prawdziwe oblicze. Przestraszony artysta spadł z rusztowania i umarł. Pod koniec zwiedzania wschodniego skrzydła oglądaliśmy salę diamentową, gdzie wisiały kryształowe żyrandole.
   Następnie udaliśmy się do starej biblioteki. Pani przewodnik opowiadała o początkach Żagania, o tym, jak czterysta lat temu powstawały cenne księgi i o figurach stojących w ołtarzu głównym kościoła, który wraz z ową biblioteką tworzą potężny zespół poaugustiański. Dowiedzieliśmy się dużo o starym budownictwie i dlaczego, mimo braku ogrzewania, księgi w bibliotece zachowały się do dziś.
   Pod koniec wycieczki poszliśmy do pizzerii „Mafia”, tam każdy z nas kupił sobie coś do jedzenia.
   Wycieczka bardzo nam się podobała, wszyscy wspaniale się bawili, mamy nadzieję, że niedługo pojedziemy na podobną wyprawę.
Aleksandra Urban, Oliwia Różewicz, kl. IVa


   W sobotę, 4 października 2014 r,. wybraliśmy się na wycieczkę do Żagania. Wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 10.00. Podróż minęła bardzo szybko i w milłej atmosferze. Naszym opiekunem byłam pani Bożena Masłowska.
   Po przyjeździe poszliśmy do Pałacu Książęcego. Tam, razem z przewodnikiem, podziwialiśmy piękno jego wnętrza. Najbardziej podobała nam się sala kyształowa. W piwnicy oglądaliśmy drewniane diabły. Jednak największą atrakcją było głaskanie żaby, która spełnia życzenia.
   Następnie zwiedziliśmy Bibliotekę Poaugustiańską, widzieliśmy jej bogate zbiory pełne starych książek.
   Na koniec poszliśmy do pizzerii “Mafia”. Do domu wróciliśmy około godziny 14 – zadowoleni i najedzeni.
   Wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca.
Kinga Dowjat, IVa

fot. Bożena Masłowska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content