Wiwat sejm, wiwat król, wiwat konstytucja!

   We wtorek, 30 kwietnia 2013 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie zgromadzeni na widowni mogli wziąć udział w żywej lekcji historii. Na scenie dzieci z klasy IVc, powtórzenie wiadomości, gabinet historyczny. Nauczyciel, podejrzewając, iż jego podopieczni nie do końca opanowali materiał, zaprosił na zajęcia Konstytucję 3 maja. Podziękowała ona zebranym za pamięć, to dzięki niej jest ona wciąż żywa, mimo że obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy. Jej uchwalenie przyniosło nadzieję na odmianę, na uratowanie Polski, która chyliła się ku upadkowi. Słowo konstytucja, przypomnijmy, pochodzi od łacińskiej nazwy constituto, co oznacza urządzać lub regulować. Jest to ustawa, która ma najwyższą moc w naszym państwie. To ona mówi na przykład o prawach i obowiązkach obywateli, a na jej straży stoi głowa państwa, czyli prezydent. Ta z 3 maja 1791 roku znosiła liberum veto i wolną elekcję, a wprowadzała dziedziczność tronu. Umocniła także władzę centralną, a ukróciła wpływy magnaterii.
   Przedstawienie, sadząc po reakcji publiczności, podobało się, w prosty i humorystyczny sposób przybliżyło zawiłe meandry historii. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Piotr Pałac
fot. Cezary Sułkowski

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content