„Wiwat Maj, Trzeci Maj, wiwat Konstytucja!”

   W poniedziałek, 30 kwietnia, odbył się w naszej szkole apel z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, który przygotowała klasa VI c. Utrzymany on był w konwencji wiadomości telewizyjnych.
   Na początku prowadzący przywitał widzów i zapowiedział, że za chwilę przeniosą się na żarski deptak. Tam dziennikarz pytał przechodniów, czy wiedzą, jakie święto obchodzone jest trzeciego maja. Wyniki ankiety ulicznej nie były zadowalające. Nikt nie wiedział, dlaczego ma wolne, dlaczego nie idzie tego dnia do szkoły, do pracy, dlaczego sklepy są nieczynne; młodzi, starzy, osoby w sile wieku – wszyscy odchodzili od dziennikarza, a na ich ustach rysowały się słowa: „Nie wiem”, „Jest JAKIEŚ święto”, „Spieszę się”. Po relacji z ulicy widzowie mogli wysłuchać rozmowy spikera ze sławnymi profesorami, znawcami tematu, którzy wyjaśnili, czym jest konstytucja, jakie było tło historyczne i osiągnięcia Konstytucji 3 maja. Na koniec zaśpiewano pieśń „Witaj, majowa jutrzenko” oraz odczytano list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do uczniów i nauczycieli. Całość zwieńczyło uroczyste wykonanie hymnu narodowego przez zgromadzonych na apelu.
   Po występach Pani Dyrektor przypomniała o Święcie Flagi, które obchodzone jest 2 maja oraz o roli i znaczeniu symboli narodowych w życiu każdego Polaka.
   Dodać należy, iż spore emocje wzbudziły aktorskie zdolności Łukasza Jarzca i Pawła Staszkiewicza, którzy perfekcyjnie odegrali swoje role i… zmienili, bez wiedzy opiekuna i autora tych słów, pewne elementy w kwestiach wypowiadanych przez ich postaci i w kostiumach, co wzbudziło aplauz publiczności i z pewnością przyczyniło się do pogłębienia wiedzy na temat Konstytucji 3 maja 😉
   Słowa podziękowania dla aktorów z VI c, obsługi technicznej, czyli Patryka (Stasia), Patryka i Michała oraz dla p. Cezarego za zażegnanie „kryzysu mikrofonowego” 😉
   Dla zainteresowanych linki – poszperajcie, poczytajcie, wzbogaćcie wiedzę!
 
– tekst Konstytucji 3 maja
  – list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 maja
  – artykuł prasowy na temat Konstytucji 3 maja oraz tła historycznego

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Piotr Pałac
fot. Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content