3 maja 2020 r. (w niedzielę) obchodzimy 229 ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.
Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni (1788-1792) zwanym Wielkim była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju oraz próbą ratowania państwa przed kolejnymi rozbiorami- ingerencją państw ościennych Rosji, Austrii i Prus w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej.
KONSTYTUCJA 3 MAJA uchwalona w 1791 roku pod nazwą USTAWA RZĄDOWA. Była pierwszą w Europie, a drugą w świecie (po Stanach Zjednoczonych) ustawą zasadniczą regulującą podstawowe problemy społeczno polityczne, prawa i obowiązki obywateli oraz zasady organizacji władz.
KONSTYTUCJA SKŁADAŁA SIĘ Z 11 ROZDZIAŁÓW
I II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.
X.
XI.
Religia panująca. Szlachta, Ziemianie.
Miasta i Mieszczanie.
Chłopi, Włościanie.
Rząd, czyli oznaczenie Władz Publicznych.
Sejm, czyli Władza Prawodawcza.
Król, Władza Wykonawcza.
Władza Sądownicza.
Regencja.
Edukacja Dzieci Królewskich.
Siła Zbrojna Narodowa.
W konstytucji zakreślono ramy nowego państwa- monarchii konstytucyjnej i parlamentarnej.
Zniesiono wolną elekcję i liberum veto, zlikwidowano odrębność Korony i Litwy, powołano rząd tzw. Straż Praw z królem na czele jako organ władzy wykonawczej, organem władzy ustawodawczej był Sejm, zwiększono liczbę wojska, zreformowano sądownictwo, nadano uprawnienia dla mieszczan i chłopów.
Głównymi twórcami konstytucji byli:
– Stanisław August Poniatowski (ostatni elekcyjny król Polski)
– Stanisław Małachowski (marszałek sejmu)
– Hugo Kołłątaj (duchowny i uczony)
– Ignacy Potocki (marszałek wielki litewski, dramaturg)
– Stanisław Staszic (pisarz, filozof, pedagog)
Konstytucja została obalona w 1792 roku wskutek agresji rosyjskiej i konfederacji targowickiej. Konsekwencją przegranej Polaków był drugi rozbiór Polski w 1973 roku, a następnie w 1975 roku trzeci rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.
Rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja była świętem państwowym w okresie międzywojennym(po odzyskaniu niepodległości do wybuchu II wojny światowej). Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił święto państwowe – dzień 3 MAJA– rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.
Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki Michałowskiej z Łużyckiego Centrum Recyklingu, za przeprowadzenie ciekawych i rozwijających wiedzę na temat ekologii...
Z radością prezentujemy wyjątkową kolekcję prac naszych uczniów, będących wyrazem ich kreatywności, wyobraźni i talentu. Każda praca to efekt wytrwałej...
8 listopada odbyło się Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych. W poczet czytelników wprowadzili ich bohaterowie znanych baśni: krasnoludki,...