Tydzień Języka Polskiego

   Dni od 4 do 8 marca 2013 r. to czas, w którym pochylamy się nad różnymi aspektami mowy polskiej: ortografią, gramatyką i poezją. Zapraszamy do szalonej przygody z językiem polskim! W następnym tygodniu galeria zdjęć i relacja z zaplanowanych działań.

   Oto zagadnienia, na których skupimy się w tych dniach:

  • Corrida, czyli walka z bykami – piszemy w piątek duże dyktando, a przez cały tydzień w Krainie Ortograficznych Dylematów poznajemy słownictwo do tegoż dyktanda.  
  • Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom … – każda klasa przygotowuje do czwartku co najmniej jeden plakat propagujący piękny język polski bez wulgaryzmów.
  • Zemsta logopedy – konkurs na piękną, wyraźną wymowę naprawdę trudnych zdań.
  • Kto czyta, żyje wielokrotnie – z wizytą w szkolnej bibliotece. Aby poczytać, odwiedź też Krainę Poetyckich Inspiracji.  
  • Wiedza o języku: trudna, ale przystępna – trudne odmiany, koniugacja, deklinacja, poprawna polszczyzna… zapraszamy do Krainy Trudności Językowych.
Z pozdrowieniami
NAUCZYCIELE POLONIŚCI

* * *


Kraina Poetyckich Inspiracji
przedstawia:

Jesteś, jakim się wymyślisz! Chciałbym zaprosić Was do lektury wiersza Pudełko zwane wyobraźnią Zbigniewa Herberta.
   Bardzo często narzekamy, krytykujemy otaczających nas ludzi, dosłownie wszystko się nam nie podoba. Nuda, stagnacja, szarość codzienności, nijakość upływających dni. TO BŁĄD! Dlaczego? Szkoda czasu na krytykę, szkoda naszych sił i zdolności. Nie musimy się wcale oglądać na tych, którzy, krytykując, nie robią nic w kierunku poprawy takiego stanu rzeczy. Każdy jest kowalem własnego losu! To od nas samych zależy, jak będzie wyglądało nasze życie. Mamy wpływ na to, jak się uczymy, mamy wpływ na to, co ciekawego będziemy robić po południu w szkole, w domu lub na podwórku. JESTEŚ, JAKIM SIĘ WYMYSLISZ! Nie narzekaj więc już na nudę i szkołę, na szarość i nijakość mijających dni. Weź się do roboty: działaj, wymyślaj, twórz, zakładaj, miej marzenia, bądź!
   Do tego właśnie zaprasza podmiot liryczny wiersza Zbigniewa Herberta. Nie ma w nim informacji charakterystycznych dla zaproszenia. Nie wiemy nic o dacie i miejscu, te elementy musisz sam uzupełnić. Co to znaczy? To znaczy, że Ty, który mieszkasz na tej czy innej ulicy, w tej czy tamtej miejscowości, jesteś zaproszony do marzeń, ba, więcej – do ich realizacji. Podmiot liryczny daje Ci wzór. Wystarczy zastukać, zaświstać, chrząknąć, zamknąć oczy, a otaczający nas świat zacznie się zmieniać: z dębowego klocka wyskoczy kukułka, pojawi się rzeka, miasto, śnieg, księżyc. Innymi słowy – powstanie lepszy, stworzony przez nas świat.
   Na początku może być ciężko. Najpierw przecież wyskakuje ptak, kukułka, nic więcej. Ale ta kukułka wywoła drzewa – jedno, dwa, pięć, dziesięć, trzysta, tysiąc. I stanie las, w którym pełnia życia:
 

Zastukaj palcem w ścianę
z dębowego klocka
wyskoczy
kukułka
wywoła drzewa
jedno i drugie
aż stanie
las
   Świat stwarzany w utworze (pamiętaj, że to tylko wzór) rośnie, powiększa się. Rzeka na mapie jest jak niebieska nić, która łączy góry i doliny z morzem, tworząc coś znacznie większego niż kukułkę i las.
 
Chrząknij znacząco –
oto miasto
z jedną wieżą
szczerbatym murem
i domkami żółtymi
jak kostki do gry
   Sprawa wygląda poważnie. Zastukaliśmy palcem w ścianę. Tylko to. Nic więcej. Dzieją się rzeczy wielkie, powstaje świat, realizujemy marzenia, budujemy, tworzymy, działamy, jesteśmy, nie nudzimy się. Ów świat zaczyna pochłaniać wszystkie narzekania i krytykę. Plamista i pręgowana kukułka, zielony las, niebieska rzeka, barwne doliny, żółte domy z okienkami jak oczka w kostce do gry wypierają to, co nas zniechęcało swą szarością. A teraz?
 
teraz
zamknij oczy
spadnie śnieg
zgasi
zielone płomyki drzew
wieżę czerwoną
   Nadchodzi zima, pada śnieg, który gasi nie pomarańczowo-czerwone płomyki ognia, lecz zielone płomyki drzew, gdyż oglądane z oddali przypominają właśnie płomyki: szerokie u dołu, wąskie u wierzchołka. Płonąca, bo czerwona od pokrywających ją dachówek wieża kościoła lub ratusza oraz płonące dachy domów gasną.
 
pod śniegiem
jest noc
z błyszczącym zegarem na szczycie
sową krajobrazu
   „Pod śniegiem jest noc”, to znaczy, że pod białym puchem jest czarna ziemia. Ale może to także znaczyć coś innego. Spoglądamy w nocy przez okno, nie widzimy nic poza obszarami oświetlonymi lampami. A jak to wygląda w zimie, gdy na ziemi leży śnieg? Widzimy wówczas wszystko. A jeśli świeci jeszcze księżyc, „błyszczący zegar na szczycie”, którego białe oko przypomina oko polującej sowy, noc staje się podobna dniowi. Tak więc oto dostaliśmy przykład tworzenia świata, przykład marzeń, które na kartce papieru stają się rzeczywistością. Pomysły rodzą się w głowie, czyli tytułowym pudełku, w wyobraźni.
   Teraz Ty – otwórz swoje pudełko i pozwól wyskoczyć Twojemu dobru, uśmiechowi, pomysłom na lepsze dziś i jutro. Jutro i dziś mieniące się tysiącami barw.


Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content