Oto zagadnienia, na których skupimy się w tych dniach:
- Corrida, czyli walka z bykami – piszemy w piątek duże dyktando, a przez cały tydzień w Krainie Ortograficznych Dylematów poznajemy słownictwo do tegoż dyktanda.
- Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom … – każda klasa przygotowuje do czwartku co najmniej jeden plakat propagujący piękny język polski bez wulgaryzmów.
- Zemsta logopedy – konkurs na piękną, wyraźną wymowę naprawdę trudnych zdań.
- Kto czyta, żyje wielokrotnie – z wizytą w szkolnej bibliotece. Aby poczytać, odwiedź też Krainę Poetyckich Inspiracji.
- Wiedza o języku: trudna, ale przystępna – trudne odmiany, koniugacja, deklinacja, poprawna polszczyzna… zapraszamy do Krainy Trudności Językowych.
* * *
przedstawia:
Jesteś, jakim się wymyślisz! Chciałbym zaprosić Was do lektury wiersza Pudełko zwane wyobraźnią Zbigniewa Herberta.
Bardzo często narzekamy, krytykujemy otaczających nas ludzi, dosłownie wszystko się nam nie podoba. Nuda, stagnacja, szarość codzienności, nijakość upływających dni. TO BŁĄD! Dlaczego? Szkoda czasu na krytykę, szkoda naszych sił i zdolności. Nie musimy się wcale oglądać na tych, którzy, krytykując, nie robią nic w kierunku poprawy takiego stanu rzeczy. Każdy jest kowalem własnego losu! To od nas samych zależy, jak będzie wyglądało nasze życie. Mamy wpływ na to, jak się uczymy, mamy wpływ na to, co ciekawego będziemy robić po południu w szkole, w domu lub na podwórku. JESTEŚ, JAKIM SIĘ WYMYSLISZ! Nie narzekaj więc już na nudę i szkołę, na szarość i nijakość mijających dni. Weź się do roboty: działaj, wymyślaj, twórz, zakładaj, miej marzenia, bądź!
Do tego właśnie zaprasza podmiot liryczny wiersza Zbigniewa Herberta. Nie ma w nim informacji charakterystycznych dla zaproszenia. Nie wiemy nic o dacie i miejscu, te elementy musisz sam uzupełnić. Co to znaczy? To znaczy, że Ty, który mieszkasz na tej czy innej ulicy, w tej czy tamtej miejscowości, jesteś zaproszony do marzeń, ba, więcej – do ich realizacji. Podmiot liryczny daje Ci wzór. Wystarczy zastukać, zaświstać, chrząknąć, zamknąć oczy, a otaczający nas świat zacznie się zmieniać: z dębowego klocka wyskoczy kukułka, pojawi się rzeka, miasto, śnieg, księżyc. Innymi słowy – powstanie lepszy, stworzony przez nas świat.
Na początku może być ciężko. Najpierw przecież wyskakuje ptak, kukułka, nic więcej. Ale ta kukułka wywoła drzewa – jedno, dwa, pięć, dziesięć, trzysta, tysiąc. I stanie las, w którym pełnia życia:
Zastukaj palcem w ścianę z dębowego klocka wyskoczy kukułka wywoła drzewa jedno i drugie aż stanie las |
Chrząknij znacząco – oto miasto z jedną wieżą szczerbatym murem i domkami żółtymi jak kostki do gry |
teraz zamknij oczy spadnie śnieg zgasi zielone płomyki drzew wieżę czerwoną |
pod śniegiem jest noc z błyszczącym zegarem na szczycie sową krajobrazu |
Teraz Ty – otwórz swoje pudełko i pozwól wyskoczyć Twojemu dobru, uśmiechowi, pomysłom na lepsze dziś i jutro. Jutro i dziś mieniące się tysiącami barw.