„Szlakiem Bitew i Pomników Cmentarzy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w 72. rocznicę Bitwy pod Budziszynem”

   28 kwietna 2017 roku w 72. rocznicę bitwy pod Budziszynem uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XII Rajdzie Autokarowym po Łużycach zorganizowanym przez KTTK im. Orląt Lwowskich, Związek Kombatantów RP, Starostwo Powiatowe w Żaganiu i Żarach, Muzeum Pogranicza Śląsko–Łużyckiego oraz Kuratorium Oświaty o/Żary.
   Trasa obejmowała następujące miejscowości (Żagań) Żary – Chrościce (Crostwitz) – Budziszyn (Bautzen) – Żary (Żagań).
   W miejscowości Chrościce (Crostwitz) koło Budziszyna przy Pomniku Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i pokój, wysłuchaliśmy wystąpienia Dawida Statnika – Przewodniczącego oraz Trudli Kuringowej – Starościny Związku Serbów Łużyckich „Domowina”, Danuty Kaczmarczyk – Prezesa Koła ZKRPiB W.P. w Żarach. Następnie oddano hołd poprzez złożenie wieńców, kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewaniu pieśni patriotycznych.
   Po uroczystości na Polu Bitwy odbyła się w Kościele Parafialnym w Chrościcach Msza Święta w intencji Polskich Żołnierzy.
   Kolejnym punktem rajdu był spacer po Starym Rynku w Budziszynie ( Bautzen), To miasto związane jest z historią naszego regionu, gdzie w 1018 roku Bolesław Chrobry zawarł pokój z cesarzem Niemiec – Henrykiem II, na mocy którego Łużyce (w tym Żary ) zostały włączone do Państwa Polskiego.
   Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content