Szkolny Konkurs Recytatorski

   We wtorek, 8 stycznia 2013 r., odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. To bardzo ważny element edukacji polonistycznej, zamiera bowiem sztuka mówienia. A przecież od starożytności istniały szkoły retoryki, czyli sztuki pięknego wysławiania się i wygłaszania przemówień. Od tego, czy ktoś potrafił w jasny, logiczny i piękny sposób przedstawić sprawę, zależało bardzo wiele: płomienne przemówienie senatora rzymskiego mogło doprowadzić do wojny! A współcześni aktorzy, których tak chętnie oglądamy? Codziennie ćwiczą wymowę, wiedzą bowiem, iż od tego zależy ich los. Zostawmy jednak politykę i aktorów – ienaganna wymowa, umiejętność przemawiania, zdolność do pamięciowego opanowania tekstu będą (może nawet już są) przydatne w zwykłym życiu. Urodziny, wesele, rocznica ślubu, rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym pracodawcą i wiele, wiele innych sytuacji – to wtedy przydają się zdolności oratorskie. I temu właśnie miał służyć konkurs recytatorski – rozbudzeniu zainteresowania sztuką pięknego wysławiania się, sztuką pięknej recytacji tekstu poetyckiego.

   Uczniów oceniało jury w składzie: p. Wioletta Bas, p. Iwona Szczuka, p. Edyta Talarowska, p. Piotr Pałac. Piątym sędzią była publiczność, która otrzymała od p. Iwony karty do głosowania. Z tablicy przyglądały się nam Wisława Szymborska i jej wiersze. Poetka napisała kiedyś utwór Muzeum, opis zwycięstwa rzeczy martwych nad żywym człowiekiem. Nie możemy się z tym do końca zgodzić – nie ma już wśród nas laureatki Nagrody Nobla, ale dzięki jej poezji, dzięki naszej pamięci wciąż jest z nami. Ironia zawarta w wierszach Szymborskiej pomaga nam lepiej zrozumieć świat, uczy nas dystansu do samych siebie i otoczenia.

   Recytatorzy byli bardzo dobrze przygotowani, swoimi interpretacjami przenieśli zebranych w sali 305b do kolorowego i wesołego świata fantazji, do świata piękna, wdzięku i elegancji. Jury oraz vox populi wyłoniło czworo zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę na miejskim etapie konkursu w „Lunie”. Są to: Gabrysia Wyszyńska (I miejsce, wiersz W królestwie kotów L. J. Kerna), Szymon Ludwiniak (II miejsce, wiersz Brudas J. Brzechwy), Zuzanna Matuszewska i Dominika Stankiewicz (III miejsce ex aequo – wiersze, odpowiednio, Na nartach A. Frączek oraz Miss Stonoga tej samej autorki).

   Dziękujemy wszystkim uczestnikom, dziękujemy także publiczności, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Nauczyciele języka polskiego
fot. Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content