Sprawozdanie z wycieczki do NBP w Zielonej Górze

   W piątek 19 listopada br. wybraliśmy się na wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego w Zielonej Górze, którą zorganizowała pani Bożena Masłowska, nauczycielka historii. W NBP właśnie odbywały się dni otwarte, dlatego oprócz naszej grupy było jeszcze 59 innych. Mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością banku, jego historią, funkcjami i zadaniami.
   Po przyjeździe do Zielonej Góry udaliśmy się prosto do NBP. Przyjął nas przewodnik, który był odpowiedzialny za oprowadzanie gości w tych dniach. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu o sposobach liczenia pieniędzy. Zaprezentowano nam maszyny używane dawniej w pracy bankowej. Następnie oglądaliśmy sztabkę złota o wartości około 1,5 mln złotych. Przez specjalny przyrząd patrzyliśmy na starą monetę przedstawiającą kolędników i gwiazdę. W jednej z sal została zorganizowana wystawa różnych monet używanych w Polsce. Mieliśmy okazję wymienić zwykłe monety na okolicznościowe. Potem udaliśmy się na spotkanie z panem, który opowiadał o banknotach i monetach. Braliśmy udział w konkursie o pieniądzach. Każdy uczestnik dostawał nagrodę w postaci banknotu nawet o nominale 100 000 zł. Później windą pojechaliśmy na najwyższe piętro, gdzie odbył się pokaz monet euro używanych w krajach UE. Dowiedzieliśmy się, że nie we wszystkich państwach euro wygląda tak samo. Na koniec otrzymaliśmy po balonie i wpisaliśmy się do księgi gości. Po wyjściu z banku poszliśmy do McDonalda. Z Zielonej Góry wyjechaliśmy około godz. 16.00. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej edycji Dni Otwartych NBP zwiedzający, którzy odwiedzili bank, mogli zobaczyć i wziąć do ręki sztabę złota, a także mieli możliwość wybicia okolicznościowego żetonu. Także ogromne zainteresowanie wzbudził kurs rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych oraz film o historii bankowości centralnej w Polsce.

   Wyjazd był udany.

Paula Robińska, 6c(kliknij w zdjęcie)
fot. Bożena Masłowska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content