Spotkanie z Prezesem Związku Sybiraków w Żarach

   We wtorek, 4 marca 2014 r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość, Prezes Związku Sybiraków w Żarach, p. Józef Seńków. Spotkanie zorganizowała p. Bożena Masłowska, nauczyciel historii. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych, którzy z zapartym tchem i niedowierzaniem słuchali świadka przeszłości.
   Pan Seńków opowiadał o trudnych czasach II wojny światowej. Granice Polski znacznie się różniły od tych, które znamy dzisiaj. Nasz gość mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem w okolicach Lwowa. Gdy wybuchła wojna, musieli oni, w ciągu jednej nocy, spakować się i, na rozkaz Stalina, opuścić swój dom. Zostali wywiezieni na Sybir. Jechali tam przez miesiąc w bydlęcych wagonach, potem samochodami do obozów. Warunki były bardzo ciężkie. Brak wody, brak pożywienia, zakaz obchodzenia świąt, jedzenie czegoś, co przypominało pierogi, lecz było zrobione ze… zmielonego drzewa. Bardzo nas poruszyło, gdy Pan Józef opowiadał o swoim zmarłym małym bracie. Do Polski powrócili z armią gen. Władysława Andersa. Przez cztery lata nie mieli żadnych wiadomości o ojcu, który rzekomo zginął podczas walk z Niemcami. Na szczęście pewnego dnia powrócił. Rodzina, naznaczona piętnem wojny, znów była razem.
   A gdyby dziś wybuchła wojna? Nawet nie potrafimy sobie tego wyobrazić. Nie umiemy żyć bez prądu, bez komputera, bez sieci, a co dopiero bez dachu nad głową, bez pożywienia, bez łazienki.
   Przykład Pana Józefa Seńków powinien uzmysłowić nam, że najważniejsze są życie i zdrowie oraz rodzina. Jesteśmy winni pokoleniu naszego gościa pamięć o ich losie i miłość do Ojczyzny, która w dzisiejszych czasach może się objawiać poprzez sumienną naukę, szacunek dla starszych czy dbanie o czystość miejsca zamieszkania.
   Zanim pożegnaliśmy Pana Prezesa, podziękowaliśmy mu, wręczając kwiaty i pamiątkowy dyplom. Następnie uczniowie wyrecytowali wiersze o Żarach oraz zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. ”Żaruś”.
Bożena Masłowska, Piotr Pałac

fot. Piotr Pałac i Bożena Masłowska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content