Spotkanie z kombatantami w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach

   W czwartek, 16 lutego 2017 r., w Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach odbyło się spotkanie uczniów ze świadkami największego kataklizmu w dziejach ludzkości – II wojny światowej. Byli to: Pani Prezes Związku Kombatantów RP w Żarach Danuta Kaczmarczyk, major Eugeniusz Jaworski, porucznik Piotr Gubernator oraz porucznik Marcin Szober.
   Niezwykłą lekcję historii rozpoczęła p. Dyrektor SP 1 Agnieszka Ropska, która przywitała szacownych gości i wprowadziła zebranych w jej tematykę. Następnie głos zabrała organizatorka spotkania, nauczycielka historii, p. Bożena Masłowska. Przypomniała ona uczniom podstawowe fakty związane z wycofywaniem się wojsk niemieckich z obecnych ziem zachodniej Polski oraz wkroczeniem na nie wojsk polskich i radzieckich. Potem zebrani wysłuchali krótkiego montażu słowno-muzycznego przygotowanego we współpracy z nauczycielką muzyki, p. Izabelą Kudokas-Drąg.
   Później głos zabrali nasi goście, kombatanci, niegdysiejsi żołnierze, którzy w połowie lat czterdziestych XX wieku walczyli o wolność Polski. Major Eugeniusz Jaworski oraz dziewięćdziesięciotrzyletni porucznik Piotr Gubernator porwali młodzież szkolną swoimi opowieściami o minionych czasach – o trudach wojny, swoich doświadczeniach, swoich refleksjach o życiu.
   To niezwykłe spotkanie pozwoliło uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach poznać przeszłość kraju i regionu z ust żyjących świadków tamtych czasów.
   Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, były podziękowania i wyrazy wzajemnej sympatii. Dzieci bardzo polubiły zaproszonych, znalazły w nich słowa prawdy i szczerość oraz bohaterstwo.
   Po spotkaniu uczniowie naszej szkoły udali się do miejsc pamięci o żołnierzach, którzy walczyli o wolność Polski.
Piotr Pałac

 

fot. Piotr Pałac

Relacja Telewizji Regionalnej

 

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content