Spotkanie z historią – wycieczka do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu

   W środę, 5 kwietnia 2017 r., uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu, której celem było przybliżenie uczniom historii z okresu II wojny światowej.
   W czasie II wojny światowej w Żaganiu , na terenie obecnego muzeum, znajdował się zespół niemieckich obozów dla jeńców wojennych. Jednym z nich był Stalag Luft 3 przeznaczony dla lotników alianckich. W kwietniu 1943 r. grupa kilkuset jeńców rozpoczęła prace przy kopaniu tuneli, którymi zamierzali uciec z obozu. Jeden z tuneli, nazwany “Harry”, miał ok. 110 m długości i biegł na głębokości 10 m. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. “Harrym” uciekło 80 jeńców. Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza podjęta przez Niemców doprowadziła do ujęcia 77 z nich. Dwóm Norwegom oraz jednemu Holendrowi ucieczka się powiodła. Pięćdziesięciu ujętych jeńców Niemcy rozstrzelali. Wśród nich było sześciu Polaków.
   Podczas wycieczki wielką atrakcją dla uczniów była makieta tunelu “Harry”. Płycej od oryginału, pod ziemią odtworzono jego fragment. Uczniowie, którzy chcieli poznać emocje, jakie towarzyszyły uciekającym jeńcom Stalagu Luft 3, mieli okazję pokonać kilka metrów na replikach użytych przez nich wózków.
   Taka żywa lekcja historii nie tylko wzbogaciła i przybliżyła wiedzę historyczną, ale również dostarczyła uczniom wiele refleksji i wrażeń.
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content