Jednym z zadań, które wpłynęło na sukces Ani i Natalii, było wykonanie punktu: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Uczennice zaproponowały, by rondu, które zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ulic Zgorzeleckiej, Fabrycznej i Witosa nadać imię Jerzego Wiśniewskiego – honorowego obywatela Żar, wieloletniego i zasłużonego pracownika Zespołu Szkół Budowlanych, który zrobił bardzo wiele dla miasta i jego mieszkańców, a zwłaszcza dla młodzieży.
Ania i Natalia, w celu uzyskania poparcia dla swojej inicjatywy:
– spotkały się z panią Burmistrz Danutą Madej i rozmawiały z pracownikami UM,
– przeprowadziły wywiad z żoną pana Wiśniewskiego,
– wystapiły w materiale filmowym, który emitowała Telewizja Regionalna,
– przeprowadziły sondaż wśród mieszkańców Żar,
– pozyskały wsparcie pani Elżbiety Łobacz-Bącal – prezesa żarskiego oddziału PTTK,
– spotkały się z “Łazikami” oraz przeprowadziły wywiad z członkiem klubu – Andrzejem Harasimowiczem – zdobyły tym samym ogromne poparcie wśród członków klubu, którzy zadeklarowali chęć zbierania podpisów w sprawie nadania nazwy nowemu rondu.
– przygotowały listy dla mieszkańców popierających projekt – na liście jest już 380 podpisów (według Statutu Miasta Żary wystarczyłoby 120),
– poprosiły dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych o formalne reprezentowanie i wystąpienie z oficjalnym wnioskiem zgodnie z procedurami o nazwanie nowego ronda imieniem Jerzego Wiśniewskiego.
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach od samego początku mocno wspierała i dopingowała uczennice.
Gratulujemy im, mamy nadzieję, że inicjatywa nadania imienia rondu spotka się z przychylnością radnych miejskich i mieszkańców.
Agnieszka Ropska