PODSUMOWANIE TYGODNIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


1. Turniej Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

19 marca uczniowie z klas V i VI mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę odnośnie czterech krajów anglojęzycznych, takich jak: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce: Gabriela Wyszyńska – 39 pkt.
II miejsce: Mateusz Mazurkiewicz – 37,5 pkt.
III miejsce: Angelika Stankiewicz – 35 pkt.
IV miejsce: Kacper Kasprowicz – 34 pkt.
V miejsce (ex aequo): Adam Pawłow oraz Marcin Rybnik – 32 pkt.

2. St. Patrick’s Day (Dzień Św. Patryka)


17 marca jest Dniem Świętego Patrykapatrona Irlandii.

Czy wiecie kim był ów człowiek?

Św. Patryk był chrześcijańskim misjonarzem, który w V wieku działał na terenie Irlandii. Przypisuje mu się różne cuda, m. in. przywracanie wzroku ślepcom, wskrzeszanie zmarłych oraz uwolnienie Irlandii od plagi węży.

W Irlandii dzień 17 marca jest wolny od pracy, a obchody święta – huczne. Tego dnia dominuje kolor zielony – jest to symbol trójlistnej koniczyny, na przykładzie której św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej.

W dniu tym na ulicach miast można spotkać parady, pokazy irlandzkich tańców i muzyki, a wszystko wokół – począwszy od ubrań, na jedzeniu i piciu kończąc – ma kolor zielony. Święto obchodzone jest także w innych państwach (m. in. w USA, Kanadzie, gdzie mieszka dużo osób pochodzenia irlandzkiego) nawiązuje również do irlandzkich symboli i koloru zielonego. Staje się ono coraz popularniejsze też w Polsce.

Klasy trzecie i piąte poznały legendę o irlandzkim Leprechaun’ie. Ten niewielki z pozoru skrzat ma zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra; dzięki swej magicznej mocy zawsze znika z kieszeni sprzedającego i powraca do pierwotnego właściciela. Złota moneta natomiast służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta; po zamianie właściciela pozostaje z niej tylko popiół.

Leprechauny mają wiedzę o miejscach, w których zakopane są skarby. Jeżeli jeden z nich zostanie złapany, to może wskazać miejsce, ale kosztowności nie odda łatwo, stąd też wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” – czyli jest praktycznie nie do zdobycia.

3. Projekty plastyczne o krajach anglojęzycznych

Klasa Vc przygotowała i zaprezentowała najciekawsze atrakcje turystyczne w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

4. English is fun – potyczki z języka angielskiego dla klas VI

21 marca odbył się konkurs z języka angielskiego “English is fun” w ramach Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej nr 1.

Ochotnicy z klas szóstych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych oraz poziom znajomości gramatyki i słownictwa.

Konkurs wygrali Mateusz Mazurkiewicz i Angelika Stankiewicz z 6d.
II miejsce zajeli Paulina Paszkiewicz, Radek Kasprolewicz i Maja Berowska z 6b.
Na III miejscu uplasowały się Iwona Lewandowska i Martyna Jastrzębska z 6a.

5. English frenzy – poszukiwania najciekawszego sloganu promującego naukę języka angielskiego;

English frenzy, czyli poszukiwania najciekawszego sloganu promującego naukę angielskiego wygrała Kinga Piekut z klasy 5c, która przygotowała najwięcej haseł zachęcających do nauki tego języka. Oto niektóre z nich:

“Ucz się angielskiego, bo Ci się w życiu przyda do wszystkiego.”
“Aby się porozumieć – warto język oby umieć.”
“Ucz się angielskiego zawsze i wszędzie, a w życiu łatwiej Ci będzie.”
“Angielski potrzebny jest podczas podróży, więc jego nauka dobrze Ci służy.”
“Gdy nauczysz się angielskiego, to zrozumiesz każdego.”

Gratuluję Kindze pomysłowości i kreatywności!

Karolina Wojtiuk
fot. Karolina Wojtiuk

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content