Park Mużakowski

   Kilka dni temu klasy piąte były na wycieczce w PARKU MUŻAKOWSKIM. Park ten nosi też nazwę Park Muskau i jest to nazwa historyczna. Został on założony w pierwszej połowie XIX w. Twórcą parku był pruski arystokrata, wlaściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Puckler-Muskau. Park ten jest najwybitniejszym osiągnięciem europejskiej sztuki ogrodowej. Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej. Jest to polsko-niemiecka granica.

Park Mużakowski, wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To precyzyjnie przemyślana kompozycja, łączaca elementy naturalne i kulturowe.

MALOWNICZA SCENERIA DOLINY

   Na połowie niemieckiej znajduje się przepiękny zamek Bad Muskau, w którym mogliśmy zagościć. Szkoda, że nie na długo. W środku panuje nastrój wielce szlachetny. Było nam bardzo miło w nim przebywać. Jest on bardzo pięknie udekorowany w środku i oczywiście na zewnątrz.

ZAMEK BAD MUSKAU

Jak wiecie, jest tam bardzo dużo mostów. Jeden z nich to MOST ANGIELSKI. Jest on drugi, po Moście Podwójnym. Łączy niemiecką i polską część parku, odbudowanym po zniszczeniach wojennych. Pierwszy most w tym miejscu był drewniany i został wzniesiony przez założyciela parku w 1822 r.

Ciekawy był również Most NIEBIESKI, na którym były zawieszone wielkie donice z czerwonymi kwiatami.

Piękne drzewa przyciągały wzrok, najpopularniejsze były: DĘBY i KASZTANOWCE. Najbardziej zaciekawiły dęby HERMANA, KLEMENTYNY, BLIŹNIACZY oraz ODYNY.

Dziękujemy za przeczytanie i poświęcony czas.

Referat napisały:
Maja Harasim 5B i  Klaudia Stańczyk 5B

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content