Odkrywamy piękno Żar

   
   Często próbuję sobie wyobrazić, jak wyglądały okolice Żar i Żagania tysiąc lat temu. Niezmącona natura, rozległe lasy i wszechogarniająca cisza. Od czasu do czasu dał się pewnie czuć zapach dymu z terenów wypalanych pod uprawę zboża (wszak stąd, jak zapewniają językoznawcy, pochodzą nazwy naszych miast). Te wędrówki w przeszłość nie trwają jednak długo, niemal natychmiast wracam myślami do teraźniejszości. Otwieram oczy i widzę drogi, samochody, budynki, mosty, wszystko to, co zwykliśmy zwać cywilizacją. Zastanawiam się wówczas, czy dobrze korzystamy z darów natury, z dobrodziejstw Ziemi? Jak to wszystko będzie wyglądać za sto, dwieście, tysiąc lat?
   Te pytania towarzyszyły mi także podczas wędrówki po Żarach. We wtorek, 21 września, wraz z p. Bożeną Masłowską, nauczycielką historii i organizatorką przechadzki oraz grupą uczniów klas piątych wybraliśmy się w niezwykłą podróż po Żarach, odkrywając na nowo piękno tego miasta. W ciągu czterech godzin obcowania ze śladami przeszłości widzieliśmy kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Błękitną Bramę, zamek Bibersteinów i pałac Promnitzów, mury obronne, wieżę wartowniczą i kamienną dzwonnicę, kościół farny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ratusz i rynek, Kaczy Rynek oraz kościół garnizonowy p.w. Podwyższenia Krzyża.
  Uczniowie mieli możliwość przypomnienia i utrwalenia wiedzy na temat różnych stylów architektonicznych oraz historii miasta, jak również poszerzenia kolekcji kasztanów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy.
Piotr Pałac


fot. Piotr Pałac

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content