Zajęcia odbywały się z udziałem zaproszonych gości: państwem Haliną i Bogdanem Madera z Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego we Wrocławiu, policjantami ruchu drogowego, Ratownikami WOPR, Strażą Pożarną, Policjantem z wydziału kryminalistyki, specjalistami do spraw uzależnień z poradni Profil.
Przed szkołą pojawił się również ,,tajemniczy nieznajomy”, który częstował dzieci cukierkami. Zainscenizowano zatrzymanie ,,obcego”, później dzieci stworzyły jego obraz pamięciowy.
W czasie trwania obozu uczestnicy zapoznali się z zagrożeniami czyhającymi w Internecie, zrozumieli też, że kilkugodzinne spędzanie czasu przed komputerem, tabletem, telefonem czy innym urządzeniem z dostępem do Internetu jest bardzo zgubne i niezwykle sprytnie kradnie ich cenny czas. Następnie uczniowie, podzieleni na grupy, pracowali nad plakatami związanymi z „Cyberprzemocą” – zabawa była niesamowita, a zgodna współpraca dała wspaniałe rezultaty.
Uczestnicy przypomnieli sobie, jak bezpiecznie poruszać się na spacerach, poznali znaki drogowe, uczyli się podstaw pierwszej pomocy, poznali tajniki pracy policjanta kryminalnego – jak zbierać ślady pozostawione na miejscu zdarzenia, ściągać odciski palców, wzięli udział w grze detektywistycznej „Podchody z zagadkami”. Dużą przyjemność sprawiały dzieciom zabawy z chustą Klanza.
Jednak największą atrakcją było zwiedzanie wozów strażackich oraz pokaz sprzętu policyjnego, który można było dotknąć i przymierzyć.
W ostatnim dniu obozu wszyscy uczestnicy napisali krótki test sprawdzający wiedzę zdobytą podczas zajęć z całego tygodnia.
Miłym akcentem na zakończenie były upominki, nagrody oraz ,,Certyfikaty Detektywa” dla wszystkich uczestników.