Niezwykłe spotkanie z pszczelarzem

   7 czerwca 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. F. Chopina z Żarach (siedzibie Zarządu Oddziały Ligi Ochrony Przyrody w Żarach) odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem – p. Edwardem Łybą – Wiceburmistrzem Żar, a jednocześnie wielkim pasjonatem pszczelarstwa. Zgromadzonej na spotkaniu, dużej grupie dzieci i nauczycieli, opowiedział o życiu i zwyczajach pszczół. Były miody i żywe pszczoły w szklanym ulu. Wszystko można było zobaczyć i posmakować.
Prezes Zarządu Oddziału LOP w Żarach
dr Ewa Krauze-Michalska

   „Z wielką uwagą i zainteresowanie słuchałam niezwykłych opowieści o życiu pszczół i ich znaczeniu dla człowieka i przyrody. Zobaczyłam akcesoria, jakimi dysponuje pszczelarz. Podziwiałam pasiekę p. E. Łyby, zademonstrowaną na filmie.”
Na bazie tych opowieści napisałam rymowankę dla dzieci: 
Miododajny owad

Wśród owadów latają brzęczące pszczoły,
uwielbiają zapach i pokarm kwiatowy.
Wysysają tajemniczo niezbędny im nektar,
oblatując pola i sadów niejeden hektar.
Są wyjątkowe i niezwykle pracowite,
A to co nam dają, jest niesamowite!
Gdy mamy czyste powietrze i kwiatów w brud,
Dadzą nam zdrowy i różnorodny miód.
Miód i inne produkty pszczele
dla człowieka mają wartości wiele.
Oprócz tego, pszczoły zapylają kwiaty
I mamy świat w różne owoce bogaty.
Kto pozna ich tajemnicze życie,
Będzie je nieraz podpatrywał skrycie.
Niech więc ta wspaniała pszczoła
lata sobie dookoła.

mgr Kazimiera Ardelli, skarbnik LOP-u
 

Z wypowiedzi uczniów:

  „Najciekawsze było to, jak pszczoły pracują w ulu. Dowiedziałam się jaką ważną rolę odgrywa pszczoła w życiu człowieka. Niektóre substancje pomagają ludziom i leczą. Wosk stosuje się m. in. do produkcji kosmetyków i świec, które pachną miodem. Świece zaś są ważnym elementem liturgii Kościoła Katolickiego. Królowa (matka) pszczół dziennie składa od 1500 do 2000 jajeczek. Najważniejszą częścią rośliny jest kwiat, z którego czerpią nektar i wytwarzają miód. O spotkaniu dowiedziałam się od mojej pani od przyrody -p. Katarzyny Król”
Martyna Żywica, członek LOP-u, kl. 5b
  „Najbardziej podobało mi się, jak pszczelarz pokazywał nam plastry miodu. Pokazał je, ponieważ chciał, abyśmy dowiedzieli się, jak powstaje miód. Podobały mi się także rysunki, malowane przez moich kolegów i koleżanki. Dowiedziałam się, co robić, aby pszczoła mnie nie użądliła.”
Natalia Jasińska, członek LOP-u, kl. 5b 

   Dnia 07.06.2011r. o godz.17.00 odbyło się spotkanie członków szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Udział w tym spotkaniu wzięli nauczyciele, uczniowie klas III, IV, V i VI oraz zaproszony gość Pan Edward ŁYBA.
   Głównym tematem spotkania były pszczoły i ich znaczenie dla człowieka. Podczas malowania plakatów o pszczołach i ich środowisku Pan Łyba bardzo ciekawie opowiadał o życiu i zwyczajach tych owadów. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje miodów i jak on powstaje. Zobaczyliśmy też prowizoryczny ul z prawdziwymi pszczołami i mogliśmy się im przyglądać podczas spotkania. Oglądaliśmy różne zdjęcia i krótkie filmiki związane z życiem pszczół. Rozwiązywaliśmy też wspólnie krzyżówkę dotyczącą tego tematu. Na koniec spotkania zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek pysznym ciastem a do picia była woda z miodem. Każdy z nas miał również okazję spróbować jak smakuje miód prosto z ula.
   Każdy uczestnik spotkania dostał drobny upominek, co było bardzo miłe, ale oprócz tego zdobyliśmy mnóstwo wiadomości o tych niezwykle pracowitych i pożytecznych owadach. Było to bardzo interesujące i ciekawe spotkanie.
Julia Kondracka, członek LOP-u, kl. 4c
fot.Joanna Naumik


Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content