|
Ekslibris ma długą, kilkusetletnią tradycję. Do Polski przywędrował z Zachodu Europy. Początkowo miał formę tzw. „superekslibrisu”, to jest ozdobnego tłoczenia bezpośrednio na okładce książki. Z czasem przyjął formę ozdobnej karteczki przyklejanej na wewnętrznej stronie okładki. Jako subdyscyplina graficzna wywarł znaczący ślad w sztuce, kolekcjonerstwie, w kulturze w ogóle.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Żarach ekslibris zaistniał w 1992 roku, kiedy to rozpocząłem pracę jako nauczyciel plastyki. Swoje zainteresowania ekslibrisem przeniosłem z Mirostowickiego Ośrodka Kultury i włączyłem do programu nauczania plastyki, do swojego rozkładu zajęć. Dwa lata później wdrożyłem Szkolny Konkurs na Ekslibris, który odbywa się co roku do dnia dzisiejszego. Najciekawsze prace są nagradzane, a następnie przesyłane na Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach. Możliwość udziału w tak prestiżowym konkursie działa na uczniów mobilizująco i przynosi bardzo ciekawe efekty nie tylko artystyczne, ale i edukacyjne. W trakcie tworzenia ekslibrisu uczniowie:
- diagnozują swoje zainteresowania
- rozwijają wyobraźnię plastyczną
- kształcą sprawność manualną
- uczą się cierpliwości
- poznają różne techniki grafiki warsztatowej
- porównują swoje dokonania z efektami pracy rówieśników z innych szkół w Polsce oraz innych krajów.
|
Prezentacja |
Wszystkie te działania układają się w efektywny proces wychowania przez sztukę.
Uczniowie naszej szkoły mają na swoim koncie sporo sukcesów związanych z ekslibrisem:
- Emilia Tyra i Justyna Gruszka, lat 15, wyróżnienia, VII Biennale – 1998 rok
- Urszula Widźgowska, nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Szkolnym pt. „Zjednoczona Europa – wyzwaniem dla obywatela XXI wieku” – 2000 rok
- Paulina Kopeć, lat 14 – II nagroda i Dagmara Bas, lat 14 – III nagroda w IX Biennale, 2002 rok
- Emilia Baworowska, lat 14 – III nagroda, X Biennale, 2004 rok
- Wiktoria Tymińska, lat 10 – III nagroda, Aleksandra Rybak, lat 13 – wyróżnienie w XII Biennale, 2008 rok
- Damian Nguyen Ba, lat 8 – II nagroda, Oliwia Gólska, lat 9 – II nagroda, Aleksandra Zychla, lat 10 – III nagroda i Julita Femlak, lat 12 – wyróżnienie w XIII Biennale – 2010 rok.
|
|
W lutym 2009 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Żary – Filii w Mirostowicach Dolnych miała miejsce retrospektywna wystawa ekslibrisów 60 autorów – uczniów i absolwentów naszej szkoły.
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu.
W roku 2006, biorąc udział w Konkursie pt. „ Światowe wynalazki”, nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem „Ex Libris ad Personam Hlohovec” w Słowacji. W chwili obecnej 8 prac uczniów naszej szkoły uczestniczy w Konkursie pt. „Ciekawe miejsca mojej okolicy” zorganizowanym przez to Stowarzyszenie.
Zapraszam do obejrzenia, przeanalizowania powyższych prac i dalszego śledzenia osiągnięć młodych grafików z „Jedynki”.
Andrzej Woźniak
|
|