Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

 
   Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Cezary Sułkowski
 
Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznajemy zasady bezpieczeństwa w Internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności. To interaktywna zabawa w trakcie której przyjdzie Wam zmierzyć się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób możecie nauczyć się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie.

Certyfikaty, które zdobywamy w grze Interlandia.

PODSTAWY


Kodeks Asów Internetu

 
ROZSĄDEK W SIECI
Udostępniaj z głową

Dobre (i złe) wiadomości szybko rozchodzą się w sieci, więc gdy zabraknie zastanowienia, dzieci mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, która będzie miała długotrwałe konsekwencje. Jak temu zapobiec? Ucząc je, jak można dzielić się treściami z osobami, które się zna, i z nieznajomymi.

Komunikuj się odpowiedzialnie

 • Zachęcaj do przemyślanego dzielenia się treściami i do traktowania komunikacji online tak samo, jak rozmów twarzą w twarz: jeśli czegoś nie należy mówić, nie należy tego też pisać.
 • Stwórz wskazówki dotyczące tego, jaka komunikacja jest (a jaka nie jest) właściwa.
 • Zadbaj, by osobiste dane członków rodziny i znajomych były trzymane w tajemnicy.


UWAŻNOŚĆ W SIECI
Nie daj się nabrać

Warto uświadamiać dzieciom, że osoby i sytuacje w sieci nie zawsze są tym, czym się wydają. Rozróżnianie między prawdą a fałszem jest ważną umiejętnością, dającą bezpieczeństwo w sieci.

Rozpoznaj potencjalne oszustwo

 • Jeśli obietnica “wygranej” lub otrzymania czegoś “za darmo” wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa, zapewne jest nieprawdziwa.
 • Okazje nie powinny wiązać się z udostępnianiem osobistych informacji.
 • Zawsze myśl krytycznie, zanim zrobisz coś w sieci i naucz się ufać intuicji. Strzeż się prób phishingu – wyłudzenia informacji takich jak login czy hasło poprzez podszywanie się pod zaufaną osobę w e-mailu, wiadomości SMS lub w komunikatorze.
 

SIŁA W SIECI
Chroń swoje sekrety

Prywatność i bezpieczeństwo są tak samo ważne w rzeczywistości, jak w sieci. Ochrona ważnych informacji pomaga dzieciom chronić urządzenia, reputację i relacje.

Stwórz mocne hasło

 • Niech będzie łatwe do zapamiętania, ale bez twoich prywatnych danych, takich jak imiona czy daty urodzin.
 • Mieszaj wielkie i małe litery, symbole i cyfry.
 • Z@m13ni@j li+ErY na $ymb0le & cyfry, 0 +@k!
Wyższy poziom
 • Nie korzystaj z tego samego hasła na wielu stronach.
 • Do różnych kont stwórz różne wersje tego samego hasła.
 

ŻYCZLIWOŚĆ W SIECI
Życzliwość jest fajna

Internet działa jak potężny wzmacniacz, dzięki któremu można szerzyć dobro lub zło. Dzieci mogą dokonać dobrego wyboru, stosując zasadę “traktuj innych tak, jak chcesz, żeby traktowali ciebie” do swoich działań w sieci, wywierając pozytywny wpływ i nie zgadzając się na złe traktowanie innych.

Świeć przykładem

 • Korzystaj z internetu, by szerzyć dobro.
 • Zatrzymaj krzywdzące lub nieprawdziwe wiadomości, nie przekazując ich dalej.
 • Szanuj innych.
Działaj
 • Blokuj złośliwe i niewłaściwe zachowanie w sieci.
 • Wspieraj osoby, które padły ofiarą znęcania się.
 • Zachęcaj dzieci do sprzeciwiania się znęcaniu i zgłaszania go.ODWAGA W SIECI
Rozmawiaj o wątpliwościach

Do wszystkich interakcji cyfrowych odnosi się jedna zasada: jeśli dzieci natkną się na coś niepokojącego, powinny móc porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Dorośli mogą wspierać to zachowanie, zachęcając w domu i w szkole do rozmawiania otwarcie.

Zachęcaj do odwagi w sieci

 • Ustal jasne domowe czy szkolne zasady dotyczące korzystania z technologii oraz konsekwencje ich złamania.
 • Podtrzymuj dialog, często rozmawiaj z dziećmi i zachęcaj je do zadawania pytań.
 • Rozmawiaj z dziećmi i innymi zaufanymi osobami, takimi jak nauczyciele, pedagodzy, znajomi i rodzina.
  

 

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content