Christmas 2016

   Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku, ale warto podkreślić, że w Wielkiej Brytanii tradycje bożonarodzeniowe różnią się od naszych. Mieszkając w Polsce, nie wyobrażamy sobie Gwiazdki bez najbliższej rodziny, dwunastu wigilijnych potraw, prezentów od Świętego Mikołaja, pasterki oraz dwudniowej niezwyklej atmosfery. A jak to wygląda na Wyspach Brytyjskich?
   Christmas Eve, czyli Wigilia. Brytyjczycy w ogóle jej nie obchodzą, nie przygotowują dwunastu potraw, nie dzielą się opłatkiem. Niektórzy wybierają się na pasterkę. 24 grudnia to dzień ostatnich zakupów, kiedy to – jak twierdzą wszyscy Brytyjczycy – można kupić prezenty po najniższej cenie.
   Christmas Day, czyli Pierwszy Dzień Świąt. O poranku dzieci otwierają prezenty, które w nocy zostawił dla nich Mikołaj. To czas rodzinnego obiadu z pieczonym indykiem, warzywami i świątecznym puddingiem na stole. Nieodłącznym elementem Świąt są Christmas crackers (kolorowe rolki przypominające duże cukierki, które należy otworzyć poprzez pociągnięcie za oba końce przez dwie osoby. W środku najczęściej znajduje się papierowa korona żart lub mały upominek). W tym roku lekcje świąteczne były współorganizowane ze szkołą podstawową The Willows C of E Primary School w Stratford-upon-Avon. Otrzymaliśmy zdjęcia z pięknej zimowej wystawy oraz z przygotowań do Świąt.

alt

Klasa 5b przygotowała świąteczną prezentację dla swoich brytyjskich rówieśników.

   Ponadto grudniowe lekcje angielskiego w naszej szkole były pełne niespodzianek. Dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały interaktywne zadania, przygotowały kartki świąteczne, dowiedziały się o różnicach w obchodzeniu Świąt w Polsce i Wielkiej Brytanii. Klasa 5b zorganizowała wigilię klasową, na której gościem specjalnym był Jakub Massier. Chłopiec chodził do naszej szkoły, jednak kilka lat temu wraz z rodzicami wyprowadził się do Anglii.
alt
Karolina Wojtiuk

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content