Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń


Zadanie 2.

Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność

W dniu 26.10.2012 r. uczniowie wraz z p. wicedyrektor Honoratą Kryszewska i p. Anetą Kochanowicz, pedagogiem szkolnym, mieli okazję uczestniczyć w zajęciach osób niepełnosprawnych w Ośrodku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach.

Odwiedziliśmy poszczególne pracownie:

1. Pracownia gospodarstwa domowego, gdzie zainteresowane osoby są wprowadzane w tajniki sztuki kulinarnej. Uczą przygotowywać smaczne i zdrowe posiłki.

2. Pracownia ogrodnictwa. Od wiosny do jesieni pensjonariusze dbają o rośliny wokół Ośrodka, a zimą tworzą piękne kompozycje z suchych kwiatów, które zdobią nie tylko ich pomieszczenia.
3. Pracownia poligraficzno – informatyczna. Tam powstaje gazetka, w której zamieszczane są informacje dotyczące działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.

4. Pracownia stolarska. To pracownia typowo „męska”, powstają w niej drewniane „dzieła sztuki”, które są robione na potrzeby Ośrodka.

5. Pracownia rękodzieła. Pozwala rozwijać zainteresowania plastyczne podopiecznych korzystając z różnych technik – malarstwa, ceramiki, mozaiki.
6. Pracownia krawiectwa i haftu. Pensjonariusze poznają tajniki szycia ręcznego, uczą się wyszywać i szydełkować.
W Dziennym Domu Wsparcia spotkaliśmy się z osobami głównie z dysfunkcją ruchu. Dzieci miały przez chwilę możliwość poczuć się jak osoby niepełnosprawne ruchowo i sprawdzić, jak to jest poruszać się na wózku inwalidzkim. 
Atrakcją była również zabawa na sprzęcie dostosowanym do osób z różnymi dysfunkcjami.
Mieliśmy także okazję zwiedzić Środowiskowy Dom Samopomocy w Żarach, którego głównym zadaniem jest usamodzielnienie jego uczestników na miarę ich możliwości. W trakcie pobytu w Domu uzyskują oni wszechstronne, specjalistyczne wsparcie, dzięki któremu mogą utrzymać się w swoim naturalnym środowisku, integrują się ze środowiskiem lokalnym, nie podlegają instytucjonalizacji. Największą atrakcją okazała się sala doświadczania świata i światła, która pełni funkcję relaksacyjną.
Uczniowie potrafili nawiązać kontakt ze wszystkimi osobami w Ośrodku, chwalili i doceniali ich wytwory. Zadowoleni pensjonariusze obdarowali dzieci własnoręcznie zrobionymi upominkami.

Na zakończenie każde dziecko miało możliwość podzielenia się wrażeniami z pobytu w Ośrodku. Naszych uczniów najbardziej zaskoczyło to, że osoby niepełnosprawne mają wielki talent i tworzą rękodzieła na miarę profesjonalistów.

Wszystkim wręczyliśmy pamiątkowe laurki i drobne upominki. Wpisaliśmy się też do księgi pamiątkowej.
Uczniowie przekażą informacje na temat działalności Ośrodka swoim koleżankom i kolegom na godzinach wychowawczych.
Honorata Kryszewska
Aneta Kochanowicz

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content