Aktualności biblioteki

 

REGULAMIN KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

1. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku szkoły podstawowej. Ocenie będą poddawane dzieci w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 1-3 i 4-8.
2. Dziecko może czytać dowolny tekst przyniesiony przez siebie z domu lub skorzystać z propozycji prowadzących.
3. Długość czytanego tekstu, co najmniej 5 min.
4. Zwracana będzie uwaga na jakość czytania, czyli: tempo czytania, intonacje, głośność, dostrzeganie znaków przystankowych.
5. Podczas każdego „Poniedziałkowego Klubu Czytelniczego” w miesiącu październiku będzie wybierany jeden zwycięzca w każdej grupie wiekowej.

*   *   *

PAŹDZIERNIK MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W RAMACH WSPÓŁPRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Z PLACÓWKĄ WSPARCIA DZIENNEGO “PROMYK” TPD W ŻARACH
ZACHĘCAMY UCZNIÓW DO UDZIAŁU

W PONIEDZIAŁKOWYCH KLUBACH CZYTELNICZYCH,

PODCZAS KTÓRYCH MOŻNA NABYĆ KSIĄŻKĘ ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ LUB WYMIENIĆ SIĘ KSIĄŻKĄ ORAZ WŁĄCZYĆ SIĘ W AKCJĘ GŁOŚNEGO CZYTANIA. DLA ZWYCIĘZCÓW KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA CZEKAJĄ ATRAKCYJNE KSIĄŻKOWE NAGRODY.
 

PRZYJDŹ, ZOBACZ, POCZYTAJ!
ŚWIETLICA “PROMYK”
UL. PODCHORĄŻYCH 4A W ŻARACH
(TYŁ SKLEPU KLEKS)
GODZINA 16.00 -17.00
KAŻDY PONIEDZIAŁEK PAŹDZIERNIKA.

Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania Czyt*As

   Dnia 25 maja 2013 r. w MBP w Żarach odbył się Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania Czyt*As. Do rywalizacji stanęli uczniowie żarskich podstawówek. W konkursie brali udział najlepiej czytający uczniowie, wyłonieni w Szkolnych Konkursach Pięknego Czytania w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III i IV oraz V i VI. Naszą szkołę reprezentowały: Emilia Żelazek z klasy IV b oraz Aleksandra Zychla z kl. VI c. Celem konkursu było krzewienie umiejętności używania pięknej polskiej mowy i zachęcenie dzieci do głośnego czytania. W pierwszym etapie konkursu uczniowie czytali tekst wybrany samodzielnie i przygotowany przed eliminacjami. W drugim etapie uczestnicy konkursu otrzymali do przeczytania nowy, nieznany tekst. Jury oceniało uczniów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: poprawność, wyrazistość, płynność, intonację, stosowanie interpunkcji oraz wyraz artystyczny. Nasze uczennice zaprezentowały się znakomicie, a Emilia Żelazek zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy!!!
Jolanta Koch
fot. Jolanta Koch


Nowi czytelinicy biblioteki

 
W dniach 9-14.12.2011 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki.  W czasie tego pierwszego spotkania uczniowie poznali bibliotekę i jej zbiory, regulamin i zasady poszanowania książek. Spotkali się z baśniowymi postaciami, rozwiązując krzyżówki i zagadki oraz aktywnie uczestnicząc w inscenizacji pt. „W świecie książek i dziwów” w wykonaniu uczniów klasy IV c: 
Darii Antonkiewicz
Oliwii Gólskiej
Jakuba Gruchota
Natalii  Moskwy
Aleksandry Sinkiewicz

Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i zakładki do książek.
My, uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko przyrzekamy,

że szanować Cię będziemy,

krzywdy zrobić Ci nie damy.

Obowiązków czytelnika

będziemy przestrzegać pilnie

i z Twych rad i Twych mądrości

korzystać od dziś usilnie.PRZYRZEKAMY!

   
   
   
fot. Jolanata Koch

Przedszkolaki w bibliotece

   Dnia 30 listopada 2011 r. biblioteka szkolna gościła grupę 4 i 5-atków z Przedszkola nr 7 w Żarach. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.
   Przedszkolaki obejrzały bibliotekę i uczestniczyły w przygotowanych zajęciach. Najpierw wysłuchały wiersza pt. „Skarga książki”, a następnie wypowiadały się na temat konieczności szanowania książek. Uczestniczyły w ruchowej interpretacji wiersza pt. „Książeczka”, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach i rozpoznawały tytuły bajek do przedstawionych ilustracji („Czerwony Kapturek”, Kaczka dziwaczka”, „Złota rybka i in.). Poznały także prośby książki, które obiecały przestrzegać, składając uroczyste „Przyrzeczenie małego czytelnika”.
Uczestniczyły również w zajęciach plastycznych, kolorując swoją ulubioną bajkę. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość przeglądania książek z biblioteki.
   Na zakończenie przedszkolaki otrzymały kolorowe zakładki do książek i lizaki.

Wiersze prezentowały uczennice z klasy 2a: Zuzanna Grzyb, Matylda Jeleń, Aleksandra Urban i Kinga Dowjat.

Izabela Olszańska
Jolanta Koch
fot. Jolanta Koch

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

   W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych został ogłoszony międzyklasowy konkurs polegający na ułożeniu hasła zachęcającego do czytania książek i korzystania z biblioteki. Miał to być wiersz, prosta rymowanka, reklama, ogłoszenie ozdobione kolorową ilustracją. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa i książek oraz wyeksponowanie biblioteki jako placówki interdyscyplinarnej.
   Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej pod hasłem „Biblioteka skarbnicą wiedzy” w holu szkoły. W przygotowanie prac zaangażowali się uczniowie klas II-VI i ich wychowawcy. Za co bardzo dziękujemy !

Wyniki konkursu
   Za trud włożony w przygotowanie prac uczniowie klas otrzymali dyplomy, zaś najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione.
  

Prace nagrodzone:
Klasa 5 a
Klasa 3 c
Klasa 2 b
Prace wyróżnione:
Klasa 6 a
Klasa 6 b
Klasa 4 a
Klasa 6 d

Jolanta Koch
Izabela Olszańska
fot. Piotr Pałac 
 

„Każdy słownik jest skarbcem informacji językowych
otwartym i dostępnym dla każdego.
Tylko pierwsze kartkowanie słownika na oślep w poszukiwaniu
żądanego wyjaśnienia może się skończyć niepowodzeniem.
W miarę wzrostu wprawy staje się on najpewniejszym doradcą…”
Maria Nagajowa


Ze słownikami na Ty

„Słowa są niczym pieniądze; mają wartość tylko wtedy, gdy są właściwie użyte”.

   Sprawne posługiwanie się językiem jest niezwykle ważną umiejętnością. Dlatego istnieje potrzeba systematycznej pracy nad poprawnością i wyrazistością mowy, nad bogaceniem słownictwa, nad kształceniem umiejętności korzystania ze słowników i różnych źródeł informacji.

  Dnia 29 marca 2012 r. odbył się międzyklasowy konkurs językowy pt. „Ze słownikami na Ty”, w którym wzięły udział trzyosobowe zespoły uczniów klas VI. Celem konkursu było podsumowanie wiadomości uczniów o słownikach języka polskiego, kształcenie sprawnego posługiwania się nimi oraz podniesienie świadomości językowej uczniów.
Zadania polegały na użyciu poprawnych form językowych w zdaniach i wyrażeniach, dopasowaniu do związków frazeologicznych odpowiednich objaśnień, dopisaniu antonimów i synonimów, wyjaśnieniu znaczeń słów obcego pochodzenia oraz rozwiązaniu „łamigłówki słownej” i „sałatki literowej”.
   Wszyscy wykazali się dużą sprawnością w dobieraniu i posługiwaniu się odpowiednimi słownikami, dając tym wyraz swojej troski o piękną i poprawną polszczyznę.

WYNIKI KONKURSU:
I miejsce – klasa VI b
II miejsce – klasa VI c
III miejsce – klasa VI d
IV miejsce – klasa VI a
Jolanta Koch
Izabela Olszańska
fot: Piotr Pałac, Jolanta Koch, Izabela Olszańska

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content