REGULAMIN KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
1. Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku szkoły podstawowej. Ocenie będą poddawane dzieci w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 1-3 i 4-8.
2. Dziecko może czytać dowolny tekst przyniesiony przez siebie z domu lub skorzystać z propozycji prowadzących.
3. Długość czytanego tekstu, co najmniej 5 min.
4. Zwracana będzie uwaga na jakość czytania, czyli: tempo czytania, intonacje, głośność, dostrzeganie znaków przystankowych.
5. Podczas każdego „Poniedziałkowego Klubu Czytelniczego” w miesiącu październiku będzie wybierany jeden zwycięzca w każdej grupie wiekowej.
PAŹDZIERNIK MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Z PLACÓWKĄ WSPARCIA DZIENNEGO “PROMYK” TPD W ŻARACH
ZACHĘCAMY UCZNIÓW DO UDZIAŁU
W PONIEDZIAŁKOWYCH KLUBACH CZYTELNICZYCH,
PODCZAS KTÓRYCH MOŻNA NABYĆ KSIĄŻKĘ ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ LUB WYMIENIĆ SIĘ KSIĄŻKĄ ORAZ WŁĄCZYĆ SIĘ W AKCJĘ GŁOŚNEGO CZYTANIA. DLA ZWYCIĘZCÓW KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA CZEKAJĄ ATRAKCYJNE KSIĄŻKOWE NAGRODY.
ŚWIETLICA “PROMYK”
UL. PODCHORĄŻYCH 4A W ŻARACH
(TYŁ SKLEPU KLEKS)
GODZINA 16.00 -17.00
KAŻDY PONIEDZIAŁEK PAŹDZIERNIKA.
Międzyszkolny Turniej Pięknego Czytania Czyt*As
Nowi czytelinicy biblioteki
W dniach 9-14.12.2011 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników szkolnej biblioteki. W czasie tego pierwszego spotkania uczniowie poznali bibliotekę i jej zbiory, regulamin i zasady poszanowania książek. Spotkali się z baśniowymi postaciami, rozwiązując krzyżówki i zagadki oraz aktywnie uczestnicząc w inscenizacji pt. „W świecie książek i dziwów” w wykonaniu uczniów klasy IV c: Darii Antonkiewicz Oliwii Gólskiej Jakuba Gruchota Natalii Moskwy Aleksandry Sinkiewicz Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy i zakładki do książek. |
|
My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie, Książko przyrzekamy, że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy. Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie. PRZYRZEKAMY! |
Przedszkolaki w bibliotece
Dnia 30 listopada 2011 r. biblioteka szkolna gościła grupę 4 i 5-atków z Przedszkola nr 7 w Żarach. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.
Przedszkolaki obejrzały bibliotekę i uczestniczyły w przygotowanych zajęciach. Najpierw wysłuchały wiersza pt. „Skarga książki”, a następnie wypowiadały się na temat konieczności szanowania książek. Uczestniczyły w ruchowej interpretacji wiersza pt. „Książeczka”, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach i rozpoznawały tytuły bajek do przedstawionych ilustracji („Czerwony Kapturek”, Kaczka dziwaczka”, „Złota rybka i in.). Poznały także prośby książki, które obiecały przestrzegać, składając uroczyste „Przyrzeczenie małego czytelnika”.
Uczestniczyły również w zajęciach plastycznych, kolorując swoją ulubioną bajkę. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość przeglądania książek z biblioteki.
Na zakończenie przedszkolaki otrzymały kolorowe zakładki do książek i lizaki.
Wiersze prezentowały uczennice z klasy 2a: Zuzanna Grzyb, Matylda Jeleń, Aleksandra Urban i Kinga Dowjat.
Jolanta Koch
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej pod hasłem „Biblioteka skarbnicą wiedzy” w holu szkoły. W przygotowanie prac zaangażowali się uczniowie klas II-VI i ich wychowawcy. Za co bardzo dziękujemy !
Wyniki konkursu
Za trud włożony w przygotowanie prac uczniowie klas otrzymali dyplomy, zaś najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione.
Prace nagrodzone: Klasa 5 a Klasa 3 c Klasa 2 b |
Prace wyróżnione: Klasa 6 a Klasa 6 b Klasa 4 a Klasa 6 d |
Izabela Olszańska
fot. Piotr Pałac
otwartym i dostępnym dla każdego.
Tylko pierwsze kartkowanie słownika na oślep w poszukiwaniu
żądanego wyjaśnienia może się skończyć niepowodzeniem.
W miarę wzrostu wprawy staje się on najpewniejszym doradcą…”
Maria Nagajowa
Ze słownikami na Ty
„Słowa są niczym pieniądze; mają wartość tylko wtedy, gdy są właściwie użyte”.
Dnia 29 marca 2012 r. odbył się międzyklasowy konkurs językowy pt. „Ze słownikami na Ty”, w którym wzięły udział trzyosobowe zespoły uczniów klas VI. Celem konkursu było podsumowanie wiadomości uczniów o słownikach języka polskiego, kształcenie sprawnego posługiwania się nimi oraz podniesienie świadomości językowej uczniów.
Zadania polegały na użyciu poprawnych form językowych w zdaniach i wyrażeniach, dopasowaniu do związków frazeologicznych odpowiednich objaśnień, dopisaniu antonimów i synonimów, wyjaśnieniu znaczeń słów obcego pochodzenia oraz rozwiązaniu „łamigłówki słownej” i „sałatki literowej”.
Wszyscy wykazali się dużą sprawnością w dobieraniu i posługiwaniu się odpowiednimi słownikami, dając tym wyraz swojej troski o piękną i poprawną polszczyznę.
I miejsce – klasa VI b
II miejsce – klasa VI c
III miejsce – klasa VI d
IV miejsce – klasa VI a
Izabela Olszańska