W trakcie wycieczki uczniowie zapoznali się z zadaniami archiwum, wzbogacili swoją wiedzę na temat swojego rodzinnego miasta, regionu na przestrzeni wieków. Obejrzeli ciekawe dokumenty, jak również księgi sprzed kilkuset lat mówiące o dziejach miasta Żar i Żagania. Chętnie obliczali czas, jaki upłynął od spisania akt ( ksiąg) do dziś.
Dzięki uprzejmości p. Archiwistki uczestnicy mieli możliwość obejrzenia magazynu , w którym składowane są jednostki archiwalne. Dowiedzieli się, jakie starania czyni się, aby zapobiec zniszczeniu dokumentów.
Jednym z zadań, które uczniowie mieli do wykonania było składanie pudełek, w których przechowywane się dokumenty. Polecenie to okazało się „ frajdą”, uczniowie bardzo chętnie i szybko wykonali „pudełkową piramidę”.
Wycieczki edukacyjne to jedna z różnorodnych form przekazywania wiedzy historycznej. Nauczycielowi pozwala realizować treści i uatrakcyjnić proces dydaktyczny, a uczniom poprzez bezpośredni kontakt, daje możliwość lepszego zapamiętania treści historycznych.
Czy wiecie…
…skąd się wzięło powiedzenie „czytać od deski do deski”? Otóż w średniowieczu cenne książki oprawiano w skórę. Tańszym, lecz mniej szlachetnym materiałem służącym do wytwarzania okładek było drewno. Książka, która miała drewniane okładki była dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem, ale przez to dość ciężka. Jako pamiątka po tamtych okładkach pozostało to powiedzenie.