Trasa rajdu obejmowała następujące miejscowości (Żagań) Żary – Chrościce – Horka – Wutrow – Żary (Żagań).
W miejscowości Chrościce (Crostwitz) koło Budziszyna przy Pomniku Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i pokój, wysłuchaliśmy wystąpienia Dawida Statnika – Przewodniczącego oraz Trudli Kuringowej – Starościny Związku Serbów Łużyckich „Domowina”, Edwarda Skobelskiego – Przewodniczącego Polskiej Delegacji i Rudolfa Dziumagi – Prezesa Koła ZKRPiB W.P. w Żarach. Następnie oddano hołd poprzez złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy.
W Domu Kultury w Chruścicach obejrzeliśmy występy Zespołu Dzieci Łużyckich i wysłuchaliśmy pieśni Zespołu Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Żar.
W Horkach odbyło się poświęcenie i przekazanie trójjęzycznej kamiennej Tablicy Pamięci o 300 rannych polskich żołnierzach z Batalionu Sanitarnego, zamordowanych w Horce, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Ostatnim punktem była miejscowość Wutrow (Ostow), uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i znicze na grobie Poety – Wieszcza Serbów Łużyckich Jakuba Barta-Cisinskiego. Wysłuchaliśmy jego wierszy i polskich pieśni. W tutejszym kościele odbyło się też podziękowanie Gospodarzom i powrót do Polski.
Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy biorący udział w uroczystościach wykazali ogromne zaangażowanie, oddając hołd poległym żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej.
Uczniowie, uczestnicząc w rajdzie, mieli okazję poznać wiele miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Taka „żywa” lekcja historii daje większe efekty nauczania i kształtuje u uczniów postawy patriotyczne, budzi szacunek do ludzi różnych kultur, poszerza wiedzę o swoim regionie.
Bożena Masłowska