Listopadowe wędrówki

rys. Zuzia Pawelec, 6b
 

Przedostatni miesiąc roku, listopad w genezie nazwy (w jej okolicznościach powstania) nawiązuje do zmian przyrodniczych: liść + opadł = listopad.
   Dla nas, wszystkich Polaków to bardzo ważny i znaczący miesiąc. Już w pierwszy jego dzień obchodzimy Wszystkich Świętych. W tym dniu się nie pracuje, lecz odwiedza groby najbliższych. Porządkuje się je, ozdabia kwiatami, wieńcami, stroikami i pali znicze. Rodziny zmarłych zbierają się przy grobach bliskich, wspominają ich. Wielu przyjeżdża z daleka, by uczcić rodziców, dziadków, po prostu krewnych, znajomych.
   Skąd wzięło się to święto? Jak tłumaczy je Adam Mickiewicz? „Dawniej Dziady to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem (ludem) w wielu miejscach (…) na pamiątkę dziadów, czyli w ogólności zmarłych przodków. Uroczystość ta początkiem swoim sięga czasów pogańskich (…)”. Kościół zwalczał ten obyczaj potajemnie odprawiany na cmentarzach czy w kaplicach cmentarnych. „Pospólstwo więc święci Dziady tajemnie (…). Zastawia się tam pospolicie ucztę z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się dusze nieboszczyków. Godne uwagi, iż zwyczaj częstowania zmarłych zdaje się być wspólny wszystkim ludom pogańskim, w dawnej Grecji za czasów homerycznych, w Skandynawii, na Wschodzie i dotąd po wyspach Nowego Świata (Ameryki). Dziady nasze mają to szczególnie, iż obrzędy pogańskie pomieszane są z wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza w Dzień Zaduszny (2 listopada)”.
   Dziś Kościół wchłonął do swoich obrządków to pogańskie święto i mamy święto religijne 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych. Mało kto wie, że drugiego listopada jest właściwym świętem zwykłych zmarłych, czyli Dzień Zaduszny.
   Tylko u nas Święto Zamarłych obchodzone jest tak uroczyście, a kapłani w całej Polsce odprawiają msze na cmentarzach.
   Ale opisane przez nas święto nie jest jedyne w tym miesiącu.
   11 listopada przypada największe narodowe Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W roku 2009 minęła jego 91 rocznica! Jaka jest geneza tego święta? Otóż 11 listopada 1918 r., po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wywalczyli po 123 latach niewoli niepodległą ojczyznę – Polskę. Dlatego co roku dekoruje się domy, szkoły i zakłady flagami narodowymi, a w stolicy i innych miastach oraz wsiach odbywają się pokazy, parady, występy z prezentacją utworów patriotycznych, apele, capstrzyki oraz składane są wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym dniu w Warszawie na Placu Piłsudskiego prezydent RP odbiera defiladę reprezentacyjnych oddziałów wszystkich rodzajów wojsk i służb mundurowych. Uroczystość ta jest transmitowana w telewizji. Każdy więc może w niej uczestniczyć. Dlaczego Dzień Odzyskania Niepodległości jest tak ważny dla nas, choć minęło od tego czasu 91 lat?
   Niepodległość to najważniejsza wartość w życiu każdego obywatela. Dzięki niej kraj jest obecny na mapach świata, ma swój rząd, język, kulturę i tradycje. Niepodległa ojczyzna gwarantuje każdemu naukę w języku ojczystym, bezpieczeństwo i prawa chroniące jego wolność. Nie grozi nam unicestwienie naszej tożsamości narodowej.
   Trzydziestego listopada imieniny obchodzą Andrzeje. Od tego imienia pochodzi zjawisko kulturowe, zwane andrzejkami. Andrzejki to noc wróżb i magii. Dawniej w andrzejkowy wieczór wróżyły tylko panny. Cel wróżb był jeden: dowiedzieć się, kiedy nastąpi zamążpójście. Dziś wróżymy wszyscy i na każdy temat, a przy okazji nieźle się bawimy.
   Skąd się wzięły andrzejki? Do końca nie wiadomo być może ze starożytnej Grecji (podobieństwo słów Andress, czyli Andrzej i aner, andros, czyli mąż, mężczyzna lub może z kultu starogermańskiego boga Frezera – bóstwa miłości i płodności).
   Pamiętać należy, że wróży się w noc z 29 na 30 listopada, bo to jest właściwy wieczór andrzejkowy. Oto jak wróżymy:


1. Ustawiamy od ściany do progu pokoju jeden za drugim zgromadzone buty; osobno dziewcząt, osobno chłopców. Który but pierwszy dotrze do progu, ten właściciel /ta właścicielka, pierwszy ożeni się /wyjdzie za mąż.

2. Wylewanie wosku przez dziurkę dużego klucza na wodę. Z zastygłego wosku wróży się, rzucając jego cień na ścianę. Jeżeli np. zobaczymy świnkę – wróży to pieniądze, serce – miłość itp.

3. Przekłuwanie tekturowego serca z imionami dziewcząt (dla chłopców) i z imionami chłopców (dla dziewcząt). Imię, w które trafi szpilka, będzie imieniem wybranki /wybranka.

   Wróżb andrzejkowych jest bez liku. Ale dziś najważniejsza jest zabawa przy dobrej muzyce.
   Z naszej prezentacji listopada wynika, że jest to miesiąc obfitujący w wiele ciekawych świąt i obrzędów, których pochodzenie nie zawsze jest znane. Myślimy, że trochę Wam je przybliżyliśmy. Należy zatem się zadumać, przystanąć, schylić głowę, ale też … świetnie się zabawić. Czego Wam życzymy…
 
* * *

Listopad to miesiąc także ważny dla Was. Właśnie 20 listopada 2009 r. mija 20 lat od uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, której praw broni i chroni UNICEF, zapisy bowiem konwencji są podstawa działalności tej organizacji. UNICEF podejmuje starania, by prawa dziecka stanowiły kanon zasad etycznych oraz standardów międzynarodowych w postępowaniu wobec dziecka. Nasza była uczennica, Agnieszka Kondratiuk (obecnie studentka medycyny), zebrała i opracowała niektóre z Waszych praw w taki oto sposób:


Dzieci mają prawa

Niech się wreszcie każdy dowie
rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to się należą brawa,
Chcąc wielu dzieciom los odmienić,
Spisali dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać.

1. Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego.
A szczególnie do czegoś niedobrego.
2. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
3. Nikt nie może mnie poniżać, krzyczeć, bić, wyzywać.
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
4. Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
5. Nikt nie może czytać moich listów bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
6. Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa.
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały,
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej jak umiecie.

Administratorzy

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content