Celem wycieczki było ukazanie roli muzeum w przekazywaniu wiedzy historycznej, wzbogacenie i poszerzenie wiedzy na temat historii z okresu II wojny światowej.
Na terenie Żagania (w czasach wojny – Sagan) niemiecki Urząd ds. Jeńców Wojennych uruchomił kompleks obozów jenieckich. Najmłodszym z nich był ten utworzony wiosną 1942 r. dla zestrzelonych lotników alianckich – Stalag Luft III. To z niego właśnie dokonano najbardziej brawurowej ucieczki. Ten historyczny epizod znalazł oddźwięk w filmie znanym na całym świecie – Wielka ucieczka. Ucieczka lotników z Żagania była jedną z największych z czasów II wojny światowej. Ostatecznie uciekło 80 jeńców różnych narodowości, w tym 6 Polaków.
Uczestnicząc w wycieczce uczniowie obejrzeli w muzeum wystawy pamiątek po bohaterach II wojny światowej. Zwiedzili tereny poobozowe, na których znajdował się zarys baraku 104 i tunelu „Harry”, będący drogą ucieczki. Z tunelu wydostało się 76 jeńców. Ucieczka w pełni powiodła się trzem lotnikom. Reszta uciekinierów została schwytana i rozstrzelana na rozkaz Hitlera.
Składając hołd poległym przy pomniku poświęconym uczestnikom Wielkiej Ucieczki, zostały zapalone znicze.
Na koniec odbyło się ognisko, przy którym można było zjeść pyszną kiełbasę i wypić ciepłą herbatę.