#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Laboratoria Przyszłosci

Ministerialny program LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI ruszy pełną parą 1 września 2022 roku, ale już dziś uczniowie Jedynki mogą cieszyć się pierwszym sprzętem zakupionym ze środków na rozwój kompetencji naukowych uczniów.

 

fot. Cezary Sułkowski
fot. Cezary Sułkowski

Pierwsze zajęcia z długopisami 3D w ramach Laboratoriów Przyszłości

W tym tygodniu uczniowie klas 6-8 zapoznawali się z zasadą działania i obsługą długopisów 3D. Pierwsze kroki nie były łatwe. Po pierwsze – nowe urządzenie. Jak włączyć? Jak wprowadzić filament? (tworzywo używane w procesie drukowania przestrzennego metodą osadzania topionego materiału – Wikipedia). Jak zmniejszyć prędkość podawania wytopionego tworzywa, jak zmienić kolor filamentu na inny, w końcu jak pisać? rysować? malować? Tym długopisem… ale po chwili, każdy użytkownik wiedział już co i jak.

W tym tygodniu uczniowie starali się opanować obsługę długopisu; „konstruowali” wg szablonu sztućce. Za tydzień coś trudniejszego. Obiekty 3d. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Cezary Sułkowski

fot. Cezary Sułkowski

Długopisy 3D – drugie zajęcia – projekt okulary

Znamy już obsługę długopisu 3D. Wiemy, że długopis 3D to taka zminiaturyzowana trójwymiarowa drukarka, która mieści się w dłoni. To urządzenie również jak drukarka zasilane jest nitkami filamentów np. filamentem o nazwie PLA (Polilaktyd, poli (kwas mlekowy), /z ang. polylactic acid/ – w pełni biodegradowalny polimer. Otrzymuje się go na przykład z mączki kukurydzianej – Wikipedia). Wewnątrz długopisu jest głowica rozgrzewająca się do temperatury około 170 stopni Celsjusza i topiąca filament. Tak naprawdę zasadniczą różnicą pomiędzy drukarką i długopisem jest tylko sterowanie

Czas na narysowanie okularów. Okulary składają się z pięciu elementów. Po ich wykonaniu trzeba je ze sobą „zespawać” w całość. I wszystko to przy pomocy długopisu 3D.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kolejnych etapów tworzenia okularów.

Cezary Sułkowski

fot. Cezary Sułkowski

Długopisy 3D – trzecie zajęcia – projekt okulary – finał

Koniec września zbiegł się z zakończeniem projektu Okulary. To trzecie zajęcia z długopisami 3D. Już wszystko jest jasne. Jak uruchomić długopis, jak załadować filament i jak go wycofać po zakończeniu pracy. Jak zmienić tempo podawanie plastiku i jak zastopować ten proces. W pracach końcowych przy okularach najwięcej trudności sprawiło odklejanie „narysowanych” części od szablonu i ich łącznie. Poszczególne fragmenty należało teraz „zespawać” w całość. Do wyboru było kilka technik np.  łączenie stopionym nowym filamentem o tym samym kolorze, lub zupełnie innym kolorem, albo „spawanie” na sucho gorącym grotem – polegające na rozgrzewaniu stykających się powierzchni. Za każdym razem należało odczekać chwilę, aby filament wystygł. I dopiero wtedy sprawdzać jak poszło „spawanie”. I gotowe!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć informatycznych.

Cezary Sułkowski

fot. Cezary Sułkowski

Graniastosłup – Laboratoria Przyszłości

Kolejny projekt wykonany na lekcji informatyki w ramach Laboratoriów Przyszłości to graniastosłup o podstawie pięciokąta. Każde kolejne zadanie z wykorzystaniem długopisów 3D jest coraz łatwiejsze. Trening czyni mistrza. Przydała się umiejętność „spawania” z projektu Okulary. Tym razem jednak należało połączyć w całość aż 7 elementów. Wymagało to po pierwsze pomysłu jak się do tego zabrać. A po drugie dużej precyzji, bo części były delikatne i łatwo ulegały wygięciu pod wpływem temperatury. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

Cezary Sułkowski

 

graniastoslup_laboratoria
fot. Cezary Sułkowski

Laboratoria Przyszłości – motyle, spinki, dynie, domki…

Czas na zrealizowanie własnych pomysłów. Zapraszamy do galerii.

motyl
fot. Cezary Sułkowski

 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

Na sktóty

Biuletyn Informacji Publicznej

RODO

Relacja

ANKIETA

ZBLIŻAJĄCE SIĘ UROCZYSTOŚCI

grudzień 2022
Nie odnaleziono wydarzeń!

UCZESTNICZYMY W PROGRAMACH

Projekt zdalna szkoła

Projekt edukacyjny Lepsza Szkoła

Etwinning Projekt

Od Grosika Do Zlotowki

Projekt Ekologia

Stowarzyszanie dobra szkoła

Szkoła Promująca Zdrowie

Klub "Bezpieczna Szkoła"

Program far

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Biblioteka szkolna

Skip to content