SUWMIARKA
13 marca podczas lekcji matematyki, uczniowie klasy 4c mieli możliwość zapoznać się z jednym z najbardziej rozpowszechnionych przyrządów pomiarowych stosowanym powszechnie w technice pomiarowej- suwmiarką. Podczas zajęć uczniowie mierzyli średnicę przedmiotów w kształcie zbliżonym do kół oraz okręgów. Nauka poprzez doświadczenie dała dzieciom wiele radości.
Anna Cioch
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY – warsztaty z długopisami 3D
Cezary Sułkowski
ELEKTRYCZNOŚĆ
27 kwietnia na lekcjach fizyki w klasach 8. uczniowie pracowali na zestawach z elektryczności. Łączyli obwody elektryczne szeregowe i równoległe. Wykonywali pomiary natężenia prądu płynącego w obwodzie oraz napięcia na odbiornikach. Wyciągali trafne spostrzeżenia i wnioski.
Sławomir Pawłowicz
fot. Patrycja Dudkiewicz
Uczniowie ZSB w Żarach na praktykach w Jedynce
Absolwenci SP1 w Żarach: Szymon, Kacper i Fabian – obecnie uczniowie ZSB w Żarach, podczas swojej trzytygodniowej praktyki w SP1 Żary m.in. przeprowadzili pod czujnym okiem pani Haliny Kulbidy-Pietrzak zajęcia z długopisami 3D. Na wstępie było szkolenie. Kolejny etap to uruchamianie długopisów i ładowanie filamentu. Po etapie przygotowań i gdy wszystko było już przećwiczone, nastąpiła samodzielna praca. Uczniowie klasy 3a korzystając z szablonów „rysowali” pisanki, zajączki, baranki i inne wielkanocne różności. Na kolejnych zajęciach oraz kółku informatycznym dzieci realizowały już własne pomysły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmu z zajęć.
Cezary Sułkowski
fot. Halina Kulbida-Pietrzak i Szymon Kalinowski
GEOMETRIA
16 czerwca podczas lekcji matematyki uczniowie klasy 5c oraz zaproszeni nauczyciele mieli okazję stworzenia brył długopisami 3d.
Anna Cioch
fot. Anna Cioch
ELEKTROSTATYKA, ELEKTRYCZNOŚĆ I ELEKTROMAGNETYZM
23 czerwca na lekcjach fizyki w klasach 8. wykorzystano narzędzia z zestawów przygotowanych w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Uczniowie z wykorzystaniem akcesoriów zawartych w zestawach mieli możliwość przeprowadzenia i obserwowania doświadczeń fizycznych dotyczących elektrostatyki i elektryczności oraz elektromagnetyzmu.
Sławomir Pawłowicz
fot. Patrycja Dudkiewicz
Jak działają drukarki 3D
Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią panią Haliną Kulbidą-Pietrzak odwiedzili gabinet informatyczny w którym znajdują się drukarki 3D. Na wstępie dzieci otrzymały w prezencie figurki wydrukowane w drukarce 3D. Następnym elementem spotkania było teoretyczne zapoznanie się z zasadą działania drukarki. Po nim dzieci mogły na żywo zobaczyć, jak pracuje to urządzenie. Chłopcy i dziewczęta bacznie obserwowali upływający czas na wyświetlaczu drukarki oraz coraz wyżej układane pasma filamentu na drukowanym obiekcie. Emocje rosły. Największe były gdy drukarki ukończyły drukowanie. Wszyscy chcieli stać się właścicielami wydrukowanych przez urządzenia przedmiotów. Po rozmowie z wychowawczynią ustalono wydrukowanie przedmiotów – kostek do gry dla wszystkich uczniów. Dzieci zapoznały się również ze stroną tinkercad.com – na której można obejrzeć projekty 3D wykonane przez internetowych projektantów. Na stronie tinkercad.com można również założyć konto i stać się takim projektantem przedmiotów 3D, a w klasie czwartej na lekcjach informatyki zrealizować swoje marzenia i stać się nie tylko projektantem, ale i drukarzem 3D
Cezary Sułkowski
fot. Cezary Sułkowski
Uczniowie projektują – drukarki 3D drukują
fot. Cezary Sułkowski