Obchody Wielkanocy symbolizują ostatnie dni życia Jezusa w Jerozolimie: Wielki Czwartek (Maundy Thursday) czyli dzień Ostatniej Wieczerzy, Wielki Piątek (Good Friday) – dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa oraz Niedziela Wielkanocna (EasterDay), Dzień Zmartwychwstania. Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday). W Wielki Piątek piekarnie sprzedają specjalne przygotowanie na tą okazję hot cross buns (widoczne obok) – tradycyjne drożdżowe bułeczki z rodzynkami ozdobione polewą w kształcie krzyża. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Wielka Sobota to czas wielu ulicznych festiwali. W pierwszy dzień świąt Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, a po śniadaniu wybierają się do kościoła i na spacer. Przygotowuje się kosze z przysmakami, które zabierane są na wypad do parku czy wyjazd za miasto.
Brytyjskie święto Wielkanocy (Easter) swoją nazwę zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, symbolu narodzin, szczęścia i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. Od wieków zwierzęciem reprezentującym boginię jest zając, kojarzony z wiosną, płodnością i urodzajem.
Tradycje wielkanocne:
Egg rolling, czyli toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki.
Egg Tapping, czyli tłuczenie skorupek. Gracze stukają jajkami jajka swoich przeciwników tak, aby pękła skorupka. Wygrywa osoba, której jajko ocalało.
Easter egg hunt, czyli polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci.
Nasza szkoła współpracuje ze szkołą podstawową The Willows C of E Primary School ze Stratford-upon-Avon w Anglii, od której otrzymaliśmy świąteczne życzenia oraz zdjęcia z przygotowań do Wielkanocy.
Klasa 5b wraz z wychowawczynią przygotowali opis polskich tradycji wielkanocnych i przesłała do szkoły partnerskiej w Wielkiej Brytanii.