SP1 Rok Chopinowski sobota, 22 stycznia 2022
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Biblioteka szkolna - Rok Chopinowski

W związku ze 160. rocznicą śmierci i 200. rocznicą urodzin biblioteka szkolna przygotowała cykl działań poświęconych życiu i twórczości Patrona Szkoły:
  • W pracowni multimedialnej została przygotowana całoroczna gazetka ścienna poświęcona Fryderykowi Chopinowi. Drugą przygotowałyśmy w bibliotece, by każdy uczeń mógł pogłębiać wiedzę na temat Patrona.
  • Uczniowie przebywający w bibliotece doskonalili technikę głośnego czytania poznając beletryzowaną biografię Fryderyka Chopina napisaną przez Teodora Gożdzikiewicza. Książka "Fryckowe lato" ukazała się w 1949 roku pod pierwotnym tytułem „Fryckowe czasy”. Uczniowie mieli okazję poznać historię kilkuletniego Fryderyka, który spędza wakacje razem z matką w Żelazowej Woli. Swój czas poświęca głównie grze na fortepianie, słuchaniu wspomnień wiarusa Hipolita i... zabawie z wiejskimi dziećmi: Antkiem, Wojtusiem, Jasiem i Jagusią. I choć rodzice nie patrzą na te zabawy życzliwym okiem, nic nie może powstrzymać chłopca przed spotykaniem się z rówieśnikami i słuchaniem muzyki granej na piszczałce przez starego Michała. "Fryckowe lato" to przepiękna opowieść o wczesnym dzieciństwie Fryderyka Chopina, w której nieustannie pobrzmiewa echo pełnej melodii i poezji ziemi mazowieckiej, ziemi tak ukochanej przez Frycka...
  • W zbiorach naszej biblioteki znajduje się egzemplarz interdyscyplinarnej serii wydawniczej „Kompozytorzy i sztuka ich czasów” poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Załączona do książki płyta zawiera16 utworów pianisty wybranych przez wybitnych polskich muzyków. 27 października podczas wszystkich przerw uczniowie mogli wysłuchać: Poloneza As-dur op.53, Mazurka cis-mol op.6 nr2 , Ballady f-mol op.52 oraz Mazurka c-mol op.56 nr3 w wykonaniu Rafała Blechacza - laureata I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2005. Muzyka Chopina stała się bliższa naszym uczniom, część z nich z pewnością rozpozna jej charakterystyczne brzmienie. • W głównym pomieszczeniu biblioteki wyeksponowałyśmy książki o Patronie. Nad wystawą znajdują się pamiętne słowa o Chopinie wypowiedziane przez Kamila Norwida „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zgromadzone tutaj woluminy.
  • W naszych zbiorach posiadamy:
1. Kazimierz Błaszczak „Chopin na Mazowszu”;
2. Roman Brandstaetter „Pieśń oi życiu i śmierci Chopina”;
3. Carlo Cavalletti „Chopin i muzyka romantyczna”;
4. Zofia Chechlińska „Rocznik Chopinowski”;
5. Teodor Gożdzikiewicz „Fryckowe lato”;
6. Jarosław Iwaszkiewicz „Chopin”;
7. Zofia Jeżewska „Chopin w kraju rodzinnym”;
8. Zofia Jeżewska „Chopin”;
9. Józef Kański „Dyskografia chopinowska”;
10. Tadeusz Opalewski „Fryderyk”;
11. Tadeusz Mayzner „Chopin”;
12. Ignacy J. Paderewski „F. Chopin”;
13. Janina Siwkowska „Nokturn, czyli rodzina Fryderyka Chopina”;
14. Barbara Smoleńska „Fryderyk Chopin i jego muzyka”;
15. Marceli Szulc „Fryderyk Chopin i utwory jego muzyczne”;
16. Dionizja Wawrzykowska „Muza Słowackiego i Chopina”;
17. Wysocki Stefan „Wokół konkursów chopinowskich”;
18. Adam Zamoyski „Chopin”.


fotorelacja
 
Jolanta Koch i Jolanta Kozińska

 
STOPKA