SP1 Aktualności Szlakiem bitew i Pomników Cmentarzy Kresowych Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego piątek, 17 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10990385

-------------------------------------

 BHP
Szlakiem bitew i Pomników Cmentarzy Kresowych Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego

   Dnia 28.04.2015 roku (wtorek) na zaproszenie KTTK im. Orląt Lwowskich i Kuratorium Oświaty w Żarach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym Rajdzie Autokarowym po Łużycach, mającym na celu uczczenie zwycięstwa Polskiego Żołnierza w II wojnie światowej, a dokładnie: 70. rocznicy Bitwy pod Budziszynem.
   Trasa rajdu obejmowała następujące miejscowości (Żagań) Żary – Chrościce – Horka – Wutrow – Żary (Żagań).
   W miejscowości Chrościce (Crostwitz) koło Budziszyna przy Pomniku Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i pokój, wysłuchaliśmy wystąpienia Dawida Statnika – Przewodniczącego oraz Trudli Kuringowej – Starościny Związku Serbów Łużyckich „Domowina”, Edwarda Skobelskiego – Przewodniczącego Polskiej Delegacji i Rudolfa Dziumagi – Prezesa Koła ZKRPiB W.P. w Żarach. Następnie oddano hołd poprzez złożenie wieńców, kwiatów i zapalenie zniczy.
   W Domu Kultury w Chruścicach obejrzeliśmy występy Zespołu Dzieci Łużyckich i wysłuchaliśmy pieśni Zespołu Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Żar.
   W Horkach odbyło się poświęcenie i przekazanie trójjęzycznej kamiennej Tablicy Pamięci o 300 rannych polskich żołnierzach z Batalionu Sanitarnego, zamordowanych w Horce, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
   Ostatnim punktem była miejscowość Wutrow (Ostow), uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i znicze na grobie Poety – Wieszcza Serbów Łużyckich Jakuba Barta-Cisinskiego. Wysłuchaliśmy jego wierszy i polskich pieśni. W tutejszym kościele odbyło się też podziękowanie Gospodarzom i powrót do Polski.
   Pomimo niesprzyjającej aury wszyscy biorący udział w uroczystościach wykazali ogromne zaangażowanie, oddając hołd poległym żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej.
   Uczniowie, uczestnicząc w rajdzie, mieli okazję poznać wiele miejsc związanych z historią i kulturą regionu. Taka „żywa” lekcja historii daje większe efekty nauczania i kształtuje u uczniów postawy patriotyczne, budzi szacunek do ludzi różnych kultur, poszerza wiedzę o swoim regionie.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA