SP1 Aktualności Śladami Wielkiej Ucieczki – wycieczka do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu piątek, 17 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10995522

-------------------------------------

 BHP
Śladami Wielkiej Ucieczki – wycieczka do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu

   Dnia 22 kwietnia 2015 r. p. Dyrektor Agnieszka Ropska i nauczyciel historii p. Bożena Masłowska oraz uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu.
   Celem wycieczki było ukazanie roli muzeum w przekazywaniu wiedzy historycznej, wzbogacenie i poszerzenie wiedzy na temat historii z okresu II wojny światowej.
   Na terenie Żagania (w czasach wojny – Sagan) niemiecki Urząd ds. Jeńców Wojennych uruchomił kompleks obozów jenieckich. Najmłodszym z nich był ten utworzony wiosną 1942 r. dla zestrzelonych lotników alianckich – Stalag Luft III. To z niego właśnie dokonano najbardziej brawurowej ucieczki. Ten historyczny epizod znalazł oddźwięk w filmie znanym na całym świecie – Wielka ucieczka. Ucieczka lotników z Żagania była jedną z największych z czasów II wojny światowej. Ostatecznie uciekło 80 jeńców różnych narodowości, w tym 6 Polaków.
   Uczestnicząc w wycieczce uczniowie obejrzeli w muzeum wystawy pamiątek po bohaterach II wojny światowej. Zwiedzili tereny poobozowe, na których znajdował się zarys baraku 104 i tunelu „Harry”, będący drogą ucieczki. Z tunelu wydostało się 76 jeńców. Ucieczka w pełni powiodła się trzem lotnikom. Reszta uciekinierów została schwytana i rozstrzelana na rozkaz Hitlera.
   Składając hołd poległym przy pomniku poświęconym uczestnikom Wielkiej Ucieczki, zostały zapalone znicze.
   Na koniec odbyło się ognisko, przy którym można było zjeść pyszną kiełbasę i wypić ciepłą herbatę.
Bożena Masłowska

fot. Wiktoria Czubacka i Wiktoria Rymczak
 
STOPKA