SP1 Aktualności Lekcja historii z panami Rudolfem Dziumagą i Józefem Seńków niedziela, 26 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11020140

-------------------------------------

 BHP


Lekcja historii z panami Rudolfem Dziumagą i Józefem Seńków

   Dnia 13 lutego 2015 r. naszą szkołę odwiedzili panowie Rudolf Dziumaga, kresowiak oraz Józef Seńków – Prezes Związku Koła Sybiraków nr 7 w Żarach. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych oraz panie Honorata Kryszewska i Bożena Masłowska. 
   Pan Józef opowiedział nam historię swojego pobytu na Syberii. Długi transport zatłoczonymi wagonami, bez jedzenia, ubrań, leków był początkiem dramatycznych przeżyć naszego gościa. Został on wraz z rodziną wywieziony na Sybir. Ogromne zainteresowanie w nas wzbudziła opowieść o okrutnych warunkach, w jakich musiał tam żyć. Ten młody wówczas człowiek, aby przeżyć, zmuszony był żywić się potrawami z roślin, pokrzyw, a nawet kory drzew. Na tej „nieludzkiej ziemi” bez przerwy brakowało jedzenia, odzieży, leków, tylko nieliczni przeżyli ten dramat. Na szczęście po wielu latach wygnania nadszedł dzień powrotu do Polski. 
   Nasz drugi gość, pan Rudolf, również opowiedział nam o swoim życiowych doświadczeniach z czasów drugiej wojny światowej. Dzielnie bronił miasta Skała Podolska nad rzeką Zbrucz, gdzie urodził się i wychował. Jako młody chłopiec wstąpił do harcerstwa, aby nabrać wojskowego doświadczenia. Dowiedzieliśmy się od niego o przebiegu niebezpiecznej akcji obrony miasta, w której odniósł ciężkie obrażenia po wybuchu pojazdu, którym jechał. Wielu jego kolegów niestety zginęło w czasie tejże akcji. Opowieści pana Rudolfa wywarły na nas duże wrażenie, ale nie obeszło się bez historii z humorem. Pan Rudolf musiał uciec na Zachód, gdzie osiedlił się po tym, jak spłatała figle dyrektorowi szkoły, przez co był poszukiwany przez milicję. 
   To interesujące spotkanie skończyło się w miłej atmosferze i brawami. Panom wręczono dyplomy i kwiaty. 
   Dziękujemy za wizytę i ciekawą lekcję historii, którą zorganizowała pani Bożena Masłowska.
Redakcja gazetki szkolnej "Puls Jedynki
Inez Kabin, klasa Vb 
Weronika Abramowicz, klasa Vb 
Wiktoria Czubacka, klasa Vb


fot. Bożena Masłowska i Piotr Pałac
 
STOPKA