SP1 Aktualności Wizyta w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028418

-------------------------------------

 BHP


Wizyta w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy

   Dnia 22 listopada 2014 r. klasy IV uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, której celem było ukazanie roli muzeum w przekazywaniu wiedzy historycznej oraz wzbogacenie i pogłębienie wiedzy o regionie.
   Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „Archeologia – podstawowe pojęcia, praca archeologa, rodzaje stanowisk archeologicznych” , a następnie obejrzeli ekspozycje archeologiczne – 4 wystawy stałe o tematyce:

• Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu
Ta dydaktyczna wystawa ukazała uczniom, przy pomocy licznych rekonstrukcji, życie człowieka w okresie od paleolitu schyłkowego do końca neolitu (11000 – 1800 lat p. n. e.).

• Środkowe Nadodrze u schyłku starożytności III w. p.n.e.- V w. p.n.e.
W czasie zwiedzania tej wystawy można było zaobserwować, że na terenach Polski są ślady wpływów celtyckich i rzymskich. Najciekawszymi eksponatami na tej wystawie były przedmioty powstałe pod wpływem kultury celtyckiej, głównie szklane paciorki z wyobrażeniem twarzy ludzkiej.

• Obrona granicy zachodniej Państwa Polskiego za panowania Piastów
Uczniowie obejrzeli przedmioty związane z życiem codziennym w okresie wczesnego i późnego średniowiecza oraz uzbrojenie i akcesoria związane z rzędem końskim. Wystawa uzupełniona była gobelinami, które przedstawiały artystyczne wizje bitew średniowiecznych.

• Wicina - gród metalurgów sprzed 2500 lat
Na tej wystawie zaprezentowano najciekawsze przedmioty wydobyte w trakcie wieloletnich badań wykopaliskowych na grodzisku kultury łużyckiej – ozdoby z brązu, złota, szkła i żelaza, elementy uzbrojenia, narzędzia i ceramikę.

   Uczniowie chętnie uczestniczą w lekcjach poza terenem szkoły, m.in. w muzeum, archiwum czy podczas wystawy. Bezpośredni kontakt ze źródłami historycznymi daje lepsze efekty nauczania, budzi szacunek do ludzi różnych kultur i poszerza wiedzę o regionie.
Bożena Masłowska


fot. Piotr Czogała
 
STOPKA