SP1 Aktualności 75. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028138

-------------------------------------

 BHP


75. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

   27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.

   75. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego w naszej szkole
   W piątek, 26 września 2014 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 75. rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego, w którym wzięła udział społeczność szkolna kl. IV - VI.
   W czasie uroczystości przedstawiono cele, zadania i struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Ich treść przeplatana była wierszami polskich poetów oraz piosenkami z czasów II wojny światowej. Recytacją wierszy i śpiewem pieśni patriotycznych uczniowie wyrazili swą wdzięczność i uznanie tym, którzy swoje życie oddali za wolność Ojczyzny, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją wśród nas.
   „Minutą ciszy” oddaliśmy hołd poległym i odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Bożena Masłowska

fot. Piotr Pałac
 
STOPKA