SP1 Aktualności Spotkanie z Prezesem Związku Sybiraków w Żarach poniedziałek, 27 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11025065

-------------------------------------

 BHP


Spotkanie z Prezesem Związku Sybiraków w Żarach

   We wtorek, 4 marca 2014 r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość, Prezes Związku Sybiraków w Żarach, p. Józef Seńków. Spotkanie zorganizowała p. Bożena Masłowska, nauczyciel historii. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych, którzy z zapartym tchem i niedowierzaniem słuchali świadka przeszłości.
   Pan Seńków opowiadał o trudnych czasach II wojny światowej. Granice Polski znacznie się różniły od tych, które znamy dzisiaj. Nasz gość mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem w okolicach Lwowa. Gdy wybuchła wojna, musieli oni, w ciągu jednej nocy, spakować się i, na rozkaz Stalina, opuścić swój dom. Zostali wywiezieni na Sybir. Jechali tam przez miesiąc w bydlęcych wagonach, potem samochodami do obozów. Warunki były bardzo ciężkie. Brak wody, brak pożywienia, zakaz obchodzenia świąt, jedzenie czegoś, co przypominało pierogi, lecz było zrobione ze… zmielonego drzewa. Bardzo nas poruszyło, gdy Pan Józef opowiadał o swoim zmarłym małym bracie. Do Polski powrócili z armią gen. Władysława Andersa. Przez cztery lata nie mieli żadnych wiadomości o ojcu, który rzekomo zginął podczas walk z Niemcami. Na szczęście pewnego dnia powrócił. Rodzina, naznaczona piętnem wojny, znów była razem.
   A gdyby dziś wybuchła wojna? Nawet nie potrafimy sobie tego wyobrazić. Nie umiemy żyć bez prądu, bez komputera, bez sieci, a co dopiero bez dachu nad głową, bez pożywienia, bez łazienki.
   Przykład Pana Józefa Seńków powinien uzmysłowić nam, że najważniejsze są życie i zdrowie oraz rodzina. Jesteśmy winni pokoleniu naszego gościa pamięć o ich losie i miłość do Ojczyzny, która w dzisiejszych czasach może się objawiać poprzez sumienną naukę, szacunek dla starszych czy dbanie o czystość miejsca zamieszkania.
   Zanim pożegnaliśmy Pana Prezesa, podziękowaliśmy mu, wręczając kwiaty i pamiątkowy dyplom. Następnie uczniowie wyrecytowali wiersze o Żarach oraz zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. ”Żaruś”.
Bożena Masłowska, Piotr Pałac

fot. Piotr Pałac i Bożena Masłowska
 
STOPKA