SP1 Aktualności Pamiętamy o Miejscach Pamięci Narodowej niedziela, 19 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 10999368

-------------------------------------

 BHP
Pamiętamy o Miejscach Pamięci Narodowej

   11 kwietniu 2013 roku, podczas uroczystości upamiętniającej Rocznicę Powstania Styczniowego oraz Ofiary Tragedii Katyńskiej i Smoleńskiej, został podpisany Akt Patronatu Szkoły Podstawowej nr 1 w Żarach nad Miejscami Pamięci Narodowej.
   W uroczystości wzięli udział: Władze Miasta, przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowiaków oraz członkowie Zarządu Krajowego Związku Kombatantów.
   Czcząc pamięć i wydarzenia znaczące dla państwa i narodu polskiego, co miesiąc pod opieką wychowawcy społeczność uczniowska sprawuje pieczę nad miejscami pamięci narodowej. Oto jej harmonogram:

wrzesień - klasy szóste,
październik - klasy piąte,
listopad - klasy czwarte,
grudzień - klasy trzecie,
styczeń - klasy drugie,
luty - klasy pierwsze,
marzec - klasy piąte,
kwiecień - klasy czwarte,
maj - klasy trzecie,
czerwiec - klasy drugie.

   Nasze działania mają na celu budzenie szacunku dla dokonań pokolenia, które swoim patriotyzmem i wielką ofiarnością budowało kulturę narodową, wzmacnianie postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży, a także zaangażowanie młodego pokolenia i społeczności lokalnej w opiekę nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się w ich otoczeniu.

Czym jest miejsce pamięci?

   Zgodnie z pewnym zarzuconym projektem, to grób lub cmentarz wojenny; nieruchomość lub obiekt budowlany albo jego pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego; to także pomnik, krzyż przydrożny, kapliczka, kopiec, inny obiekt lub przedmiot związany z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla Narodu i Ojczyzny, a w szczególności tablica pamiątkowa.
   22 listopada o miejsca pamięci narodowej zadbała klasa 4 b.
Bożena Masłowska

fot. Bożena Masłowska
 
STOPKA