SP1 Aktualności Chapeau bas! wtorek, 28 września 2021
NAGŁÓWEK START O NAS PRACA SZKOŁY SZKOLNE PASJE START MAPA KONTAKT SZUKAJ START
Wiarygodna Szkoła
WIARYGODNA SZKOŁA link na stronę

Logo Librus

FACEBOOK SP1

FACEBOOK BIBLIOTEKA

FACEBOOK ŚWIETLICA
LEPSZA SZKOŁA
ETWINNING
Od grosika do złotówki
EKOLOGIA
E K O L O G I A
STOWARZYSZENIE DOBRA SZKOŁA
KONKURS FILMOWY Międzyszkolny Konkurs Filmowy
ENGLISH BLOG
TRZYMAJ FORMĘ
MAŁY MISTRZ
 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
BEZPIECZNA SZKOŁA
      
      INFORMATYKA
      FAR

MOL BIBLIOTEKA
Odsłon : 11028314

-------------------------------------

 BHP


Chapeau bas!

   Każdy, kto odwiedza naszą szkołę w ostatnim czasie, może obejrzeć w holu głównym wystawę ekologicznych kapeluszy. Wykonali je, z dowolnych materiałów, najczęściej z rzeczy nieprzydatnych, najmłodsi reprezentanci braci szkolnej. Wszystko zaś w ramach Tygodnia Ekologicznego.
   Zanim zaproszę Was do obejrzenia zdjęć, chcę wytłumaczyć, co oznacza tytuł tego tekstu: chapeau bas. To wyrażenie z języka francuskiego, należy je czytać: szapo ba. Oznacza ono dosłownie „kapelusz z głowy”. Zdejmujemy nakrycia głowy i kłaniamy się, aby wyrazić szacunek do spotkanej osoby. Chapeau bas natomiast mówimy, gdy chcemy wyrazić podziw dla dokonań jakiejś osoby. Załóżmy, że jakiś sportowiec od dłuższego czasu utrzymuje doskonałą formę i wciąż wygrywa. Wtedy możemy powiedzieć chapeau bas – kapelusz z głowy, bo ten człowiek jest wielki.
   Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Piotr Pałac
fot. Piotr Pałac
 
STOPKA